Taneční kurzy 2023/24

Tak jako samotné tančení, nás baví swingové tance i učit. Rádi říkáme, že zvládneme ohoblovat každé dřevo. Důkazem toho je fakt, že většina našich lektorů začínala ve Swing Wings ješte jako studenti. U swingu nezáleží na věku (podívejte se třeba na 90 letou Jean Veloz), talentu ani tanečních zkušenostech.


PŘÍŠTÍ VLNA KURZŮ PROBĚHNE OD 25. ZÁŘÍ. REGISTRACE UZAVÍRÁME  17.ZÁŘÍ.

Základní info o kurzech

Pro stávající studenty:

  • Rozdělení levelů odpovídá mezinárodně uznávaným úrovním. Pokud nevíš, kam se zařadit, napiš na pilot@swingwings.cz.

Co znamená jeden kurz?

  • Jeden taneční kurz trvá 12 týdnů = 12 lekcí o délce 70 minut – jedna lekce týdně
  • TÉMATICKÉ KURZY trvají 6 týdnů a jsou doplňkové ke klasickým 12týdenním (nejsou náhradou 12týdenních)

Jak často kurzy probíhají?

  • Během roku máme tři 12týdenní vlny začínající v září, v lednu a v dubnu
  • Pozor, lekce PROBÍHAJÍ I VE STÁTNÍ SVÁTKY

Jak je to s tanečním partnerem?

  • Na kurzy se můžeš registrovat se svým partnerem*partnerkou. V tom případě je ale potřeba, aby registrační formulář VYPLNILI OBA! Pokud partnera*ku nemáš. Zaregistruj se sám*a a systém tě spáruje s prvním volným partnerem*partnerkou.
  • Na všech lekcích se partneři střídají a výjimky neudělujeme.

Kde kurzy probíhají?

Jak se přihlásím na kurz?

  • Registrace se otevírá dva až tři týdny před začátkem kurzů. Aktuální termíny a registrační formulář nalezneš dole na stránce. 

POZOR!
Registrace se uzavírají týden před začátkem vlny. 

ROZVRH (25. 9. – 15. 12.)

LEVELY

Lindy Hop

NEWBIES

Kurz je určen všem, co se swingem teprve začínají. Vhodný je ale i pro ty, kteří si nejsou v základech jistí a rádi by si je oživili. Naučíš se základní techniku, rytmy, figury a prvky improvizace. Podíváme na basic rytmy tanců Lindy Hop, Shag, Balboa, Blues, takže už po pár lekcích zvládneš protancovat tančírnu a následující vlnu budeš připraven/a na jakýkoliv swingový tanec z naší nabídky.

BEGINNERS (BEG)

Tento kurz je pro všechny, kteří mají za sebou alespoň jeden trimestr kurzů (Newbies) nebo znají základní kroky (triple step, groove walk, výměny apod.). Na lekcích se pořádně vytancuješ a naučíš nové zábavné figury, důraz budeme klást také na techniky důležité pro pohodlné tančení. Řekneme si, co je to muzikalita, a jak s ní při tanci naložit. Prozradíme si taky, jak to funguje na tančírnách, festivalech a obecně ve swingovém světě.

BEGINNERS/INTERMEDIATE (B/I)

Už tancuješ nějaký ten měsíc, cítíš se pohodlně v triple stepech, groove walku a kick stepech, chodíš na tančírny a dokážeš si užít tanec? Toto je kurz pro tebe! Na lekcích více pronikneme do tajů lead & follow, budeme se více zabývat tancem po technické stránce, přidáme trochu solo jazzu, naučíme se základní figury Charlestonu a mrkneme na oblíbenou figuru – swingout a jeho variace. Už jsi měl kurz swingoutů? Nevadí! Základů swingoutu není nikdy dost a naopak je doporučováno projít si tím několikrát.

INTERMEDIATE (INT)

Kurz určený těm, kteří prošli alespoň dva trimestry kurzu B/I nebo těm, kteří umí swingout, Charlestonové variace a cítí se pohodlně ve střídání základních rytmů (groove walks, kick step, triple steps) a tanec na rychlejší tempo 180BPM není problém. V tomto kurzu budeme prohlubovat naše taneční znalosti, čeká nás více swingoutů, Charlestonů a nových parádiček. Hlouběji pronikneme i do tajů muzikality. Tento kurz doporučujeme projít několikrát, metodika je vymyšlená tak, že se rozhodně nudit nebudete.

INTERMEDIATE/ADVANCED (I/A)

Víc než figury tě zajímá podstata tance a kvalita pohybu? V tomto kurzu bude kladen důraz na muzikalitu a rozvoj individuálního stylu každého tanečníka a tanečnice. Předpokládáme znalost základní swingové muzikality, tanec na rychlejší hudbu (190-200BPM), Charlestonové figury (Hand to Hand, tandem,…). Od studentů této úrovně očekáváme také hlubší zájem o Lindy Hop a swingovou kulturu, proto na lekcích budeme lpět na osvojení si probíraného materiálu. Znalost dalších swingových tanců výhodou. Těšit se můžeš i na rozvíjení sólového projevu.

ADVANCED (ADV)

Kurz je určen všem, kteří bez problému zvládají látku předchozích kurzů a mají zájem se Lindy Hopu věnovat důkladněji. Na lekcích očekáváme větší zapojení studentů, práci ve skupinách a vlastní iniciativu. Budeme pracovat na sole, rutinách, improvizaci a na práci s naším tělem. Těšte se mmj. na náhled do hudební teorie a historie. Umíš obě role. Předpokládáme znalost základních swingových routine (Shim Sham, Big Apple, Tranky Doo, First Stop), swingouty na rychlejší hudbu ti nedělají problém (200BPM) stejně jako charleston? Jezdíš na festivaly nebo zahraniční workshopy, znáš jména jako Johnny Hodges, Fletcher Henderson, Earl Hines, Leon James, Al Minns, Norma Miller, Jewel McGowan?

Collegiate Shag

BEGINNERS (BEG)

Kurz je určen pro úplné začátečníky a pro tanečníky, kteří si chtějí oprášit či upevnit základy. Náplň kurzu tvoří pohodlné zvládnutí základního kroku v jeho různých variacích, lead and follow, jednoduchá muzikalita a základní shagové figury.

INTERMEDIATE (INT)

Pokud pohodlně zvládáš základní krok a většinu figur ve středně rychlém tempu (200 bpm a výše), přihlas se do tohoto kurzu. Tanec  budeme dále rozvíjet o náročnější figury a variace, zrychlovat a také detailněji probírat shagovou muzikalitu.

Balboa

BEGINNERS

Úvodní kurz balboy je pro každého, kdo tento tanec chce zkusit nebo si zopakovat základy. Není třeba mít žádné taneční zkušenosti, i když základy Lindy Hopu nebo jiného tance se hodí. Během tohoto kurzu se naučíme typické prvky balboy, základní figury a specifické znaky pro lead a follow.

INTERMEDIATE (INT)

Tento kurz je pro tanečníky, kteří už prošli úvodním kurzem a jsou schopní si zatančit balbou v decentním tempu (asi do 200 bpm). Očekáváme, že znají základní figury jako lollies, swivels a toss-out, a chtějí se naučit více. Budeme se věnovat jak balboové technice, tak variacím a muzikalitě.

Blues

BEGINNERS (BEG)

Kurz je určen všem, kteří s blues teprve chtějí začít, absolvovali pár lekcí nebo tasterů a chtěli by si zlepšit základy, ale naučit se něco nového. Protože základem pro jakýkoliv pohyb v blues je především reakce tanečníka na hudbu, ať už sólo či s tanečním partnerem, bude náplní kurzu seznámení se s různými hudebními styly v blues a možnostmi, jak na ně tančit a jaké figury a pohyby využívat. Projdeme bluesovou historií hudební (Chicago, Mississippi delta, New Orleans, Memphis atd.) a naučíme se taneční styly a prvky, které na hudbu budeme využívat (struttin´, juking, ballrooming, slow drag, shuffles).

Do kurzu se určitě mohou přihlásit pokročilejší tanečníci i nováčci.

INTERMEDIATE (INT)

Navazuje na beginners, ale absolvování není nutné (je vhodné se poradit s lektory). V kurzu rozšíříme portfolio figur a prvků, zapracujeme na follow/lead, komunikaci v páru, naučíme se sebejistěji protančit, propojovat různé figury a variace a zapojit plynule do tance. Zapracujeme na využití celého těla, procvičíme a rozšíříme možnosti ve footworku. Budeme společně vymýšlet různá komba a krátké choreografie.

Tématické kurzy (6 týdnů)

CHARLESTONOVÉ VARIACE

LEVEL: B/I – ADV (prerekvizita: základy charlestonu: basic, hand to hand, tandem)
ČAS: pondělí 20:10 – 21:20

Na tomto kurzu si protancujete základní krok a naučíte se několik cool charlestonových variací. 

SOLO – MOVE YOUR BODY

LEVEL: OPEN LEVEL
ČAS: čtvrtek 18:50 – 20:00

Na tomto kurzu se zaměříme na rozhýbání celého našeho těla a zkusíme společně objevit, co všechno dokáže. Kvalita pohybu, správné držení těla, zapojení správných svalů a uvolnění těch, které nepotřebujeme, napojení se na hudbu, to vše a ještě víc bude náplní tohoto kurzu.

AIRSTEPY 1 - ÚVOD DO AKROBACE

LEVEL: OD BEG A VÝŠ
ČAS: úterý 17:30 – 18:40
V kurzu se budeme učit základy taneční akrobacie s důrazem na techniku a connection s partnerem, abyste byli schopni naučené airstepy použít v tanci. Kurz půjde od základů, ale určitě bude užitečný i těm, kteří u nás airstepy absolvovali dříve. Minimální úroveň tanečníků: absolvované alespoň kurzy Beginners.

Důležité – Na kurz je nutné přihlásit se s partnerem, se kterým absolvujete celý kurz. Ideální je, pokud jste na sebe tanečně zvyklí a partnerovi důvěřujete. Během lekcí partnery nestřídáme. Berte v potaz, že vedlejším produktem trénování airstepů můžou být drobné odřeniny a modřiny. Vzhledem k povaze kurzu nedoporučujeme hledat náhradu za partnera, který se nebude moct zúčastnit některé z lekcí.
BLUES – CLOSE EMBRASE A JINÉ

LEVEL: BLUES – INTERMEDIATE
ČAS: čtvrtek 20:10-21:20
Hlavní náplní kurzu bude close embrace (tanec v blízkém objetí). V rámci kurzu se zároveň pověřujeme vaším individuálním potřebám a potřeb skupiny.

LH INT - PLYNULÁ DYNAMIKA TANCE

LEVEL: INTERMEDIATE A VÝŠ
ČAS: úterý 18:50 – 20:00

Zaměříme se na flow a dynamiku našeho tance. Procvičíme návaznosti prvků na sebe a jejich přizpůsobení na hudbu a partnera.

SHAG INT – EVERYBODY TURNS

EVLEVEL: SHAG INTERMEDIATE
ČAS: čtvrtek 18:50 – 20:00

Kurz plný točení a otáček, ve kterém se zapotí follows i leads.
V tomhle našlapaném 6 týdenním kurzu budeme ladit stabilitu, vylepšovat styl otáčení, vymýšlet nové figury i zábavná comba. Nenech si to ujít a pojď to roztočit s Alenkou a Petrem! 

BALBOA INT – DYNAMIKA

LEVEL: INTERMEDIATE
ČAS: úterý 20:10 – 21:20

V Balboa je connection mezi partnery to nejdůležitější, a proto jsme si pro vás připravili tématický kurz, který se zaměřuje právě na connection, a díky které navádíme a poznáváme úplně všechno v tanci. Podíváme se tedy společně na to, jak díky tomu pracovat na dynamice, zrychlování a zpomalování v tanci, točkách, out and inu a dalších figurách.

Přechod mezi levely

Jsi swingem nepolíbený? –> NEWBIES je pro tebe ten pravý.

Hlásíš se na kurz v této nové podobě poprvé?
Mrkni na popisky levelů a zkus se podle nich zařadit. Pokud váháš, neboj se napsat na pilot@swingwings.cz a Janča ti poradí.

Máš už absolovovaný nějaký kurz?
Mrkni na naši infografiku, tam se dozvíš vše potřebné. Pokud stále nevíš, neboj se napsat na pilot@swingwings.cz a Janča ti poradí.

Špatně jsi odhadl/a level nebo nestíháš daný materiál?
Pobav se individuálně se svým lektorem, který ti poradí s případným přechodem.

Ceny kurzů

Cena za 1 osobu a slevy:

Cena Sleva
za 1 kurz 2300 Kč
za 2 kurzy 3680 Kč – 20% z celkové ceny
za 3 kurzy 4830 Kč – 30% z celkové ceny
za 4 kurzy 4830 Kč 4. kurz zdarma
studentská sleva -15% z celkové ceny
tématický kurz (6 týdnů) 1150 Kč na tento kurz se nevztahují slevy

 

Platba

Platební údaje přijdou e-mailem TÝDEN PŘED ZAČÁTKEM KURZŮ AŽ PO UZAVŘENÍ REGISTRACÍ. Platbu prosím proveď před zahájením kurzů.

  • Bankovním převodem na účet 2600686754/2010 (VS najdeš v platebním mailu)
  • QR kódem (vygenerovaný v platebním mailu)

REGISTRACE

Registrace spustíme 3.září v 19:00 a UZAVÍRAJÍ SE 17.září.

Často kladené dotazy

Musím se hlásit v páru?

Pokud máš tu možnost, hlas se do kurzů s partnerem*partnerkou (neplatí pro sólo kurzy). Ti, co se přihlásí bez partnera*ky  jsou automaticky řazeni na „seznam čekajícich“, a musí počkat, jestli se přihlásí také někdo bez parťáka. Na hledání partnerů do kurzu doporučujeme facebookovou skupinu „Hledám tanečního partnera/partnerku – SWING WINGS.

Musíme na lekcích střídat partnery?

Ano. Střídání partnerů při tanci je něco, co vychází z podstaty swingového tance. Je to totiž tanec společenský. Ale můžeš si domluvit soukromou lekci, kde partnery střídat nemusíš.

Jaký je rozdíl mezi Swingem, Lindy Hopem a Charlestonem?

U nás ve Swing Wings učíme hlavně Lindy Hop. Ale swingových tanců je víc. Swing je jazzový hudební styl, který se utvářel od konce 20. let 20. století. Charleston se tančil na ragtime jazz (předchůdce swingu). První zmínky o Charlestonu pocházejí z období kolem roku 1903. Lindy Hop (zkráceně pak Lindy) je tanec, založený na populárním Charlestonu, vyvinul se v Harlemu v New Yorku v pozdních 20. a raných 30. letech 20. století a tancoval se na tehdejší jazzovou a swingovou hudbu. Je často popisován jako „ten“ swingový tanec. Jestli se chceš o historii swingových tanců dozvědet víc, podívej se na stránku: Co je swing? Swingaři často tančí i další tance: Balboa, Shag, Blues nebo Solo Jazz.

Co si na kurz obléct a obout?

Obléct si můžeš, co chceš. Lekce není trénink, tzn. není potřeba sportovního vybavení. Nemusíš ale přijít ani v kravatě a motýlku. Hlavně, aby ti bylo pohodlně! (rifle, tričko, košile, legíny, sukýnka,..) Nejvhodnější obuv jsou měkké plátěné tenisky (spousta holek tančí např. v plátěných teniskách). Pánům doporučujeme také měkké tenisky a nebo pohodlné polobotky. Prosíme ale OBUV S ČISTOU PODRÁŽKOU!

Bude mně kurz stát méně, když dopředu vím, že budu chybět?

V případě, že vynecháš lekci, můžeš se s lektory domluvit na náhradě na jiné lekci stejného levelu nebo na solo kurzu. Peníze za absenci bohužel nevracíme.

Můžu se přihlásit do už probíhajícího kurzu?

V krajních případech je to možné v prvním týdnu nové vlny – neváhej napsat pilotovi (pilot@swingwings.cz) a zeptat se. Kapacita není nafukovací, ale občas nám někdo odpadne.
 
 

Co znamená leader a follower?

Leader je ten v páru, který vede. Follower ten, který následuje. Standartní role je leader = partner, follower = partnerka, ale často i partnerky zkouší vést a partneři následovat. Tanec tvoří a vzájemně se inspirují oba tanečníci v páru zároveň. Snažíme se vždy, aby byl počet leaderů a followerů v lekci vyrovnaný, proto oceňujeme registraci v páru.

Je lepší být nejlepší tanečník v nižším levelu, než nejhorší ve vyšším levelu. Není na škodu si některý kurz zopakovat, trénink dělá mistra!

Opravdu není kam spěchat. Tančení není o tom dostat se do nejvyššího levelu, ale o tom, co nejvíce na sobě makat! 🙂

Z edice: Rady zkušenějších