
Co je Swing?
Od prvních tripple-stepů až po současnost
Swing je jazzový styl, který vznikl na konci 20. let minulého století v New Yorku. Na výsluní své slávy se ale dostal až v období před a v průběhu 2. světové války (1936-1945). Za svoji vysokou popularitu vděčí především big bandu Bennyho Goodmana, který to z New Yorku dotáhl až na opačné pobřeží, do Los Angeles. Nemalou zásluhu na šíření swingu má i Hollywood. Swing se objevil prakticky v každém filmu vyprodukovaném v tomto období. Není divu, že se dodnes hovoří o „swingové éře“.
S přerodem jazzové hudby na swing se zároveň měnil i tanec. Začalo to u Charlestonu, který byl ve 20. letech minulého století velmi oblíbený (dnes jej označujeme jako 20’s Charleston). Hojně se tančil v tanečních klubech v newyorském Harlemu a postupně se začal měnit na tanec swingový – Lindy Hop. Kromě Lindy Hopu se novému hudebnímu stylu přizpůsobila i řada dalších tanců, jejichž původ je sice často spojován právě s 20’s Charlestonem, nicméně pocházejí z různých částí Ameriky: Collegiate Shag, Balboa, Big Apple, St. Louis Shag a další.
Zaposlouchejte se do playlistu, který pro vás nachystal náš lektor Peter. Tyhle skladby byly nejvíc charakteristické pro toto období éry swingových tanců.
A protože celou skupinu těchto tanců nazýváme „swingové tance” (občas jednoduše jen “swing”), můžeme si otázku „Tancuješ swing?” přeložit jako „Tancuješ některý ze swingových tanců?”
Lindy Hop
Lindy hop je hlavním swingovým tancem. Vyvíjel se společně se swingem; koncem 20. a v průběhu 30. let minulého století. Formoval se v newyorském tanečním klubu Savoy Ballroom, což bylo komunitní místo, ve kterém se tehdy (i když stále ještě odděleně) setkávali a bok po boku tancovali běloši i černoši, kteří tanec v podstatě formovali. Jedním z hlavních představitelů a do jisté míry i patronem Lindy Hopu byl Frankie Manning. Byl také prvním tanečníkem, který do Lindy Hopu přivedl akrobatické prvky a v podstatě odstartoval akrobatické šílenství jak v tomto tanci, tak i ve všech dalších, které přišly po něm.
Stejně jako se na východní pobřeží dostala swingová hudba, dostal se tam i tanec. Lindy Hop se začal mírně přizpůsobovat; důvodem byla snaha o to, aby běloši, kteří hráli ve filmech a swing převážně tancovali, nevypadali tak divoce jako černoši z New Yorku. I akrobacie se poněkud zklidnila, nicméně v tanci zůstala. A protože v tomto období už začala a probíhala 2. světová válka, spatříme ve filmech tančit především vojáky a námořníky. Dnes tento styl Lindy Hopu označujeme jako Lindy, Hollywood style nebo Smooth Lindy.
V současné době je Lindy Hop (oba styly) stále nosným swingovým tancem: zatančit si jej můžete nejen na každém mezinárodním swingovém festivalu, ale hlavně na našich tančírnách nebo na pravidelných kurzech, kde jej vyučujeme.
Balboa
Balboa je v současnosti druhým nejvíce tancovaným swingovým tancem. Vznikla na poloostrově Balboa v NewPort Beach v Kalifornii v průběhu 30. let minulého století. Tanec se v podstatě zformoval jako reakce na situaci v tehdejších tančírnách: stále více populárnímu swingu a jeho tanečníkům přestávaly stačit i ty největší sály na západním pobřeží s kapacitou 2 000 lidí. Při tanci Lindy Hopu zabrali tanečníci velké množství prostoru, zatímco u Balboy nikoliv. Přeplněné taneční sály vedly nakonec k zákazu Lindy Hopu a k rozvoji právě Balboy. Ta se totiž nejčastěji tančí v uzavřeném držení a velmi malými kroky, a proto je velmi efektivní a zvládnete ji tančit i na velmi rychlou hudbu.
Collegiate Shag
Collegiate Shag, třetí nejpopulárnější swingový tanec, má trochu nejasnou minulost. Známým se stal díky klipu newyorské taneční školy Arthura Murrayho, který v univerzitním klubu objevil skupinu studentů tancujících (pro něj) nový druh tance. Vzal je k sobě do studia a výsledkem bylo instruktážní video Collegiate Shagu. Tanec vešel ve známost i díky hollywoodským filmům, ve kterých jej tehdy tancovali losangeleští tanečníci, a v neposlední řadě i díky kresleným pohádkám. Také Collegiate Shag se tancuje na rychlejší tempa swingových a jazzových skladeb.
20’s Charleston
Z 20’s Charlestonu vychází téměř všechy swingové tance. Ačkoliv to není typický swingový tanec (netancuje se na swingovou, ale spíš na „hot jazzovou” hudbu), do rodiny swingových/jazzových tanců ho řadíme. Vznikl a svoji obrovskou popularitu nabral ve 20. letech minulého století, v době, kterou nazýváme „Golden Age”/„Roaring Twenties”, a oblíbený je dodnes (zkuste vyrazit na Electro Swing party nebo se podívat třeba na film Great Gatsby). V současnosti mu sice ve swingových školách a na festivalech nevěnujeme velkou pozornost, ale určitě je možné se ho ve swingové komunitě naučit. Nejčastěji se s ním setkáte na vystoupeních, nebo pokud kapely hrají hudbu starší než je swing. 20’s Charleston si zatancujete i v páru, daleko častěji jej však uvidíte jako sólo vystoupení.
St. Louis Shag
St. Louis Shag je rovněž jedním ze swingových tanců. Vyvinul se z Charlestonu, oproti ostatním tancům však nebyl zas tak oblíbený. Velmi se podobá Lindy Hopu, obsahuje však prvky, které jsou charakteristické jen pro něj (např. pozice těla nebo velké množství tzv. kicků – kopů). Tancuje se na rychlejší tempa různorodé hudby (Hot Jazz, Swing, Rhythm And Blues, Boogie Woogie).
Jazz Dances
Slovy Jazz Dances označujeme skupinu všech tanců, které se tancovaly a tancují na jazzovou hudbu. Do této skupiny tedy patří i swingové tance – Lindy Hop, Balboa, Shag. Kromě nich sem řadíme i již zmíněný 20’s Charleston a dále tance Black Bottom, Peabody, Turkey Trot, Fox Trot, Tap Dance, Shimmy a mnoho dalších. Tyto tance je možné se naučit víceméně pouze v rámci tzv. sólo lekcí, na kterých kombinujeme prvky a kroky z různých jazzových tanců. Lekce označujeme pojmy Solo Jazz nebo Authentic Jazz.
Blues
Jak už naznačuje samotný název, blues je tanec, který se tančí na bluesovou hudbu. Historie tohoto tance je zcela jistě starší než u swingu, bohužel o ní však mnoho nevíme. Jedná se totiž o tanec lidový, tančil se v různých částech Ameriky. Formoval se převážně v různých barech a klubech, kam si lidé chodili pomalou a klidnou bluesovou hudbu poslechnout a volně na ni i tančili. Přestože blues není úplně swingový tanec, stejně tak se můžete ve swingové komunitě naučit i jej (a to i u nás!).
Boogie Woogie
Boogie Woogie sice řadíme mezi swingové tance, je to však tanec, který se v současnosti tančí převážně na hudbu Boogie Woogie, Rhythm and Blues a Rock And Roll. Tanec vznikl v Evropě v reakci na situaci v Rock And Rollu – ten se začal ubírat více akrobatickým směrem, zatímco Boogie Woogie chtělo zachovat původní podobu tance. Jako jediný ze swingových tanců se zaměřuje především na soutěžní klání a z tohoto důvodu byla i většina videí, se kterými se můžete setkat, natočena na soutěžích. U nás Boogie Woogie neučíme, ale vyzkoušet si ho můžete třeba u našich kamarádu z Bratislavy – v taneční škole B-Swing.