Swing Wings

Pořádáme kurzy, tančírny a večírky věnované tancům 30. a 40. let, jako jsou Lindy Hop, Charleston, Balboa, Collegiate Shag, St. Louis Shag, Blues a Solo Jazz nebo li Autentický Jazz. I když ve swingu nejsou soutěže to hlavní, těšíme se z úspěchů na mezinárodních festivalech od Švédska až po Španělsko – ůspěchy sklízejí jak lektoři, tak i naši studenti!  Také sbíráme lektorské zkušenosti na zahraničních workshopech, a předávame je dále našim studentům hravou formou.

Zatím jsme přijali pozvání učit v Rakousku, Polsku, Anglii, Maďarsku, Francii, Španělsku (i Mallorca), Belgii, Litvě, Estónsku, na Sicilii a nejnověji třeba i Izrael!

Kromě toho už máme za sebou organizaci několika mezinárodních festivalů v Brně, které spřádají velké úspěchy, a pravidelně na ně přichází přes sto cizinců z šesti a více zemí. Naše dobrodružství nekončí, teprv začíná!

Kousek historie

V létě 2013 skupinka šílenců oficiálně spojila své nadšení pro swingové tance, v té době zvláště Lindy Hop, a založili jsme v Brně, přímo pod Petrovem, taneční školu Swing Wings.

Na začátku nás bylo pět – Tomáš, Polina, Pavlína, Jakub a Peter, který nás podporoval v té době ještě na dálku z Bratislavy. Taneční zkušenosti jsme si přivezli z různých koutů světa a už nějakou dobu jsme v sobě nosili chuť předávat je dál, vybudovat si doma v ČR podobnou taneční scénu, jaké jsme vídali a zažívali v zahraničí.

Dnes má Swing Wings kolem sebe v Brně komunitu přes dvě stě aktivních studentů, a až kolem pěti set tanečníků, kterí se pravidelně schází už nejenom na tančírnách, ale čím dále tím více i mimo taneční parket.

Naši lektoři si čím dál silněji obhajují pozice na evropské taneční scéně, a postupně sklízí ůspěchy z festivalů, ale třeba i ze šampionátů na celoevropské ůrovni.

Ze života Swing Wings…

Vybíráme pro vás to nejlepší ze života naší úžasné komunity, ktorá to umí nejen roztančit ale táke pořádně rozbalit. Nezapomeň nás sledovat na sociálních sítích nech ti nic neujde. 

Příběhy z komunity

Swing Wings a komunita kolem něj? Štěstí, neskutečný štěstí, že se mi připletli do cesty. Parta báječných lidí, kteří se pomalu a jistě stávají mojí rodinou. A taky humor, laskavost, trpělivost, přátelství a škola. Nejen lekce tance, ale pro mě i života. A tančím! Splnila jsem si sen a tančím. Lindy Hop, kterému když propadnete, tak se na něm stanete tak trochu závislí, ale který mě zároveň nabíjí neskutečnou energií a radostí.

Ivča

K Swing Wings jsem se dostala před třemi lety. Tehdy jsem se nachomýtla na jedné z prvních letních Petrovských tančíren. Děsně jsem se styděla a jenom jsem postávala bokem, protože jsem se bála přidat, že nikoho z těch lidí neznám. Dneska už vím, že Swing Wings není jen taneční škola, ale i velice přátelská komunita, která přijme kohokoliv bez ohledu na pohlaví, národnost, vyznání nebo výstřednosti.
Jsem strašně ráda, že jsem se tehdy osmělila a přihlásila se do první vlny oficiálních kurzů Lindy Hopu a že jsem od té doby Swing Wings neopustila. Kurzy se nesou v neformálním duchu, není třeba se speciálně oblékat ani tancovat v lodičkách na podpatku a hlavně je na lekcích vždycky zábava. Swing Wings pro mě znamená nejen tancování a příjemné trávení volného času, ale i možnost cestovat na swingové akce do Vídně, Budapešti, Krakova, Říma a v podstatě kamkoliv. Díky swingové komunitě jsem poznala spoustu skvělých a přátelských lidí, s mnoha z nich se kamarádíme i mimo Swing Wings a s dvěma swingaři dokonce sdílím společnou domácnost, a to už je myslím co říct!

Barča

Len som sa chcela naučiť tancovať „swing“.  Ani len som netušila, ako mi postupne ale výrazne zmení život. Na lekciách sa, ako v škole, postupne spoznávame so spolukurzistami. Na tančiarňach podobne. Iba sa pravidelne stretávate, bavíte sa a ani neviete ako, ste skutočne dobrí priatelia. Na swing už nechodíte len kvôli tancu, ktorý vás baví čím ďalej viac, ale aj kvôli neskutočne rozmanitej, príjemnej a mne drahej swingovej rodine. Keď prídete na tančiareň, cítite sa „ako doma“. Viete, že stretnete kopec známych,  všetci sa bavíte rovnakým koníčkom. Ak aj niekoho nepoznáte, je úplne bežné, že cudzieho vyzvete k tancu a prípadne sa ostanete rozprávať aj po ňom. Potom už je len na vás, ako veľmi chcete spoznávať ďalších ľudí, s ktorými máte spoločný minimálne záujem o tanec, hudbu či iné. Určite to skúste. Swing mi priniesol asi 20-násobne viac šiat v šatníku, kopec nových dobrých priateľov, a spolu s nimi a s tancom spojenú obrovskú radosť v živote.

Zuzka

Swing Wings… To je jeden veliký dav super sympatických lidí, který má neskutečně pozitivní energii. Jsou to lidi různého věku, různých národností, co jsou plní nadšení se naučit nové věci. Být součástí Swing Wings je mega. Poznáš nové lidi, se kterými pak můžeš trávit čas nejen swingem, ale i třeba chodit na výlety či dovolené. Za toto všechno vděčíme týmu mladých lidí, kteří tu skupinu táhnou dál a dál.

Terka

Swing Wings – to je pro mě obrovská radost. Radost z dobře naladěných tanečníků, radost z tance, radost, kterou můžu sdílet s ostatními, i radost, která září ze všech kolem. ‎Fascinuje mě, kolik nápadů, energie a ochoty mají instruktoři, sdílí je a dále dokáží pozitivní vlnou „nakazit“ celou komunitu. Díky za to 🙂 Se Swing Wings tancuji skoro rok a každá lekce i každá tančírna jsou stále pecka! Těším se na další.

Klér

Když jsem začínal tančit swing, musím říct, že se mi do toho ze začátku moc nechtělo, a to ani po první tančírně, jelikož mi to vůbec nešlo… jakési pohupování v kolenech a do toho ještě zvládat kroky. No po první lekci u Swing Wings a následné tančírně se věci změnily, hodně! Swing Wings je jednou z nejlepších věcí v životě, co mě mohlo potkat. Tanec, hudba, lidé, festivaly, celá komunita skvělých lidí počínaje Brnem, konče celým světem. Swing lidi spojuje a přináší jim radost, a Swing Wings rozdávají radost v Brně…. vlastně všude, kam přijedou ?

Tom

O Swing Wings jsem se poprvé dozvěděla od své lektorky francouzštiny, která každý týden nadšeně vykládala o lindy hopu, o tom, jak fungují hodiny i o atmosféře celé školy. Když jsem o SW slyšela pozitivní ohlasy od dalších lidí, rozhodla jsem se také přihlásit a zkusit tanec, o kterém jsem do té doby nic nevěděla.
Na Swing Wings se mi líbí, jakým způsobem přistupuje k výuce i k samotným studentům. Na rozdíl od jiných škol se tu nezaměřuje primárně na výkon, na dril. Od prvních lekcí všem lektoři kladou na srdce, abychom si tancování hlavně užili. Vždyť ve swingu není nic špatně! Přihlásit se může každý bez rozdílu věku. Nezáleží ani na tom, zda má někdo předchozí zkušenosti s jinými tanci. Na lektorech oceňuji, že ač jsou tak mladí, mají neuvěřitelné organizační schopnosti. Nejenže vedou fungující školu, ale vytváří další doprovodné akce, zapojují své studenty do chodu školy a celkově velmi přátelskou atmosférou utváří opravdovou komunitu.

Verča

Ke swingu mě původně přivedl můj bratr, v té době jsem vůbec nevěděl, co na tom vidí, jenom jsem věděl, že každý druhý večer má nějaké lekce a tančírny. A když jsem se přišel podívat na vánoční večírek Swing Wings, tak jsem poprvé zažil tu skvělou atmosféru a super lidi. Krásné holky a lektorky chodí kolem mě a říkají mi, abych začal tančit taky, že to bude super a že s bráchou dáme nějaké vystoupení. Ok, kde to mám podepsat? Od ledna 2015 jsem začal s první lekcí Lindy 1, další vlnu si k tomu vzal Charleston, další vlnu jsem si přibral solo, potom airstepy, dostal se do performance group, šel na Shag, zkusil si Balbou. Swing mě zkrátka chytil a už nepustil. Báječný tanec, tajné party v bunkru, narozeninové překvapení a jamy, letní kempy, pikniky, spousta možností, kam jet na festivaly a koncerty. Všechno je to vždycky o lidech a brněnská komunita je prostě perfektní! Naprosto úžasní lektoři, kteří dělají maximum pro své studenty, a k tomu ti nejlepší lidi, které jsem kdy potkal.

Pavel

Jak má kamarádka jednou podotkla: “Já už vím, proč ti Lindy tak jde. To je tanec, který stojí na hovadinách. A tobě prostě jde dělat hovadiny.”

Jsem jedinec, který z každodenních blbůstek a připitomělých šíleností čerpá energii. A když kolem sebe mám podobně naladěné lidi, jde to všechno mnohem snáz. Swing Wings je velká skupina potrhlých individuí, kteří k tomu zbláznění se na parketu přistupují zcela zodpovědně, spořádaně a s odhodlaným zápalem.

Matěj

Swing Wings je pro mne naprosto úžasná a výjimečná skupina lidí. Nespojuje nás věk, který je vlastně úplně nepodstatný, ani naše rozmanitá bydliště, vzdělání a povolání. Máme rádi tanec, hudbu, zábavu a umíme si to pořádně užít. Každý z nás má svůj příběh, jak se ke SW dostal, a každý takový příběh je jedinečný. Naše brněnské akce jsou nabité energií a nezapomenutelnou atmosférou, za kterou přijíždějí swingaři z různých koutů světa. Bouncující parket plný úsměvů, retro šatů a inspirace si zamiluje každý. Díky hojnému přílivu nových Swing Kids se ani všichni neznáme, zapamatovat si všechna jména je můj věčný problém. Ale i úplného nováčka sedícího na tančírně a obdivně sledujícího neznámý tančící dav, se někdo ujme, a tak postupně získáváme plno nových známých a kamarádů. Kamarádů, kteří vždycky rádi pomůžou, ať už se jedná o tanec, přestavování studia, nebo třeba stěhování. Kamarádů, za kterými se vyplatí přijíždět do Brna, protože jsou prostě super!.

Aneta

Swing mě lákal už dlouho. Nelíbil se mi jenom tanec, ale i to okolo, styl oblékání, a hlavně doba pravých gentlemanů. Odhodlal jsem se zaregistrovat na první kurz. Registroval jsem se bez partnera, a tak jsem tomu nedával příliš velkou naději, že bych se do kurzu dostal. Ale krátce potom mi přišel potvrzovací email a já najednou byl na první hodině. Plná smíchu a zábavy. Celý kurz byl ve stejném duchu a stejně tak všechny ostatní, které jsem měl potom. Už po dvou kurzech jsem byl schopen na tančírně protancovat hodiny, ale stále mi chyběla odvaha vyzvat k tanci zkušenější followerky. Strach však rychle zmizel, protože celá komunita vás vede k tomu, že se nemusíte bát s kým tancujete, skvěle si zatancujete s kýmkoliv bez rozdílu, jestli ten druhý umí tancovat mnohem lépe nebo naopak hůře než vy. A to se mi líbí. To, že všichni mají stále úsměv na tváři, baví je to, co dělají, a je jim jedno, jestli vy už tancujete roky nebo máte za sebou první lekci, každý si s vámi rád zatancuje.
Pro mě je to z pohledu fotografa o to zajímavější, protože se zúčastním skoro každé akce, kterou SW pořádají, a taky mám možnost nahlédnout na to, co všechno se skrývá za tím, že nějaká akce proběhne úspěšně. Mám možnost vidět, když se něco nedaří nebo naopak, když se něco vydaří nad očekávání. Co se mi ale líbí na Swing Wings je to, že se jako obyčejný tanečník, který se zaregistruje na lekce, můžete podílet na fungování celé komunity. Od úklidu studia až po zařizování akcí.
Focení pro Swing Wings není jednoduché, většina akcí se odehrává v menších prostorách, často s potemnělým osvětlením, ale zachytit tu atmosféru prostě stojí za to.

David

Swing Wings pro mě znamená asi to, co pro většinu lidí – jsou to srdcaři, báječní lidé každý sám o sobě a když se spojí dohromady, tak vytváří tu nejlepší skupinu, co jsem poznal.

Tomáš

Môj názor na komunitu som zameral na svoje počiatočné obavy, s ktorými som sa dával do tancovania. Malo by to byť posolstvo v zmysle “keď som to zvládol ja, zvládne to každý”.

Obava 1: NEOHRABANÝ (Človek musí byť pohybovo zdatný, aby si zatancoval)
Odpoveď: Určite to nezaškodí, ale aj bez toho postupná výuka pomocou “vzorcov” (figúr) a vysvetlenia mechaniky v pozadí pohybu priblíži swing naozaj každému, kto zvládne pochodovať do rytmu. Aj keď je také poleno, ako ja

Obava 2: HANBLIVÝ (Na lekciách sa striedajú partneri? POVINNE?? To musí byť trápne)

Odpoveď: Áno, je, približne 10 minút, ak je človek plachšej povahy. Všetci tanečníci sú však na jednej úrovni a bojujú s rovnakým problémom. A je takmer isté, že na druhú lekciu sa budete tešiť, možno práve VĎAKA striedaniu partnerov.

Obava 3: ASOCIÁL (Je to sekta, všetci sa tu poznajú, čo tu budem robiť?)
Odpoveď: Drvivá väčšina ľudí začína vo dvojici, alebo úplne sólo. Striedanie partnerov na lekciách a kamaráti kamarátov na tančiarňach, tým človek spozná veľké množstvo ľudí. Spoločná téma na small-talk je vždy poruke (tancovanie), ale už občasná debata na iné témy prináša kamarátov na ostatné koníčky každého druhu.

Ľubo

Swing samotný je jako droga na dobrou náladu a člověk ho chce víc a víc. V Brně tomu dost napomáhají samotní lektoři Swing Wings, kteří jsou aktivní, kreativní a pozitivně naladění, což jde vidět především na jejich snaze stále rozšiřovat možnosti studentů. Vylepšování zázemí, workshopy s lektory na mezinárodní úrovni, hudební akce, letní tábor… Tohle všechno se mi opravdu líbí, ale především to jsou taky moji kamarádi a spolu s ostatními studenty, partou skvělých lidí, se na akcích cítím jako doma.

Martin

V životě jsem vyzkoušela spousty druhů tance, ale to, co jsem našla ve Swing Wings, je něco naprosto odlišného. Nejen, že jsem se naučila tančit úžasné swingové tance, ale hlavně jsem našla skvělou komunitu a partu lidí, se kterou je každý tanec, každá událost, každé vystoupení, každá party jedinečná a plná radosti. Myslím, že to, co máme tady v Brně, není nikde jinde ve světě a stále častěji se mi to potvrzuje a jsem nesmírně vděčná, že můžu být součástí něčeho takového jako je Swing Wings!

Janča

Za to, že tančím swing (za všechny ty bolavé nohy, nedospané večery, slzy od smíchu a roztrhané punčochy), můžou Josef Škvorecký a Swing Wings. Ten první proto, že mě vtáhl do atmosféry večírků, na kterých se tančil charleston a zněla na nich jazzová hudba. A Swing Wings? V nich jsem objevila komunitu lidí, kteří rádi hrají, zpívají a tančí. Komunitu horolezců, folkloristů, bojovníků, hip-hoperů, lékařů, metalistů, cukrářek, ajťáků, sportovců, učitelů, krasobruslařů, právníků, hráčů deskovek i hudebních hráčů, které spojil swing. Komunitu, bez které si už život v Brně nedokážu představit.

Áňa

Vždy som mala rada jazz a medzivojnovú módu, takže keď na mňa pred dvoma rokmi na Facebooku náhodou vykukli Swing Wings a ich nové kurzy, bolo to skoro okamžité rozhodnutie – idem do toho. A bolo to super rozhodnutie, tie dva roky so Swing Wings stáli za to 🙂
Keď tak nad tým uvažujem, uvedomila som si, že SW vôbec nevnímam ako tanečnú školu. Predovšetkým ich vnímam ako komunitu ľudí, ktorí milujô tanec, navzájom sa učia, inšpirujú a vymýšľajú nové a nové veci. Tanec je to hlavné, čo nás všetkých spája, ale okrem toho som cez SW za tie dva roky spoznala kopec rôznych zaujímavých a inšpiratívnych ľudí. Zažila som s nimi kopec nezabudnuteľných zážitkov, tanečných aj netanečných, zmeškala som svoje prvé lietadlo, predrala prvé tenisky 😀 Ľudia z komunity mi nielen prostredníctvom tanca dávajú obrovskú pozitívnu energiu. Asi všetci poznáme ten pocit, keď sme unavení, mali sme zlý deň v práci alebo nám niečo nevyšlo = potom ideme na lekciu alebo tančiareň a to zlé zo seba vytancujeme 🙂
A ešte jedno je v súvislosti so SW pre mňa dôležité – vďaka trénovaniu Lindy Hopu som sa naučila byť trpezlivejšia aj pri iných veciach, mimo tanca. Občas má asi každý pocit, že sa nehýbe z miesta, a to na čom práve potrebuje vo swingu zapracovať sa mu nedarí, alebo to trvá príliš dlho. Po dvoch rokoch tancovania som sa naučila, že všetko chce čas a nevzdávať sa 🙂

Kristína

SW pro mě znamená komunitu příjemných lidí. Z hlediska organizace se tomu člověk může dobře věnovat, pokud fakt chce, protože je tu spousta právě tančíren, kurzů a vůbec míst, kde se dá trénovat. Z hlediska SW jako prostě školy, jsou kurzy zábava (což dělá třeba přístup lektorů, kterej mi vyhovuje), ale beru je víc jako takovej základ, se kterým se pak snažím nějak pracovat na tančírnách a akcích a dělat si tam tu zábavu a různě si i něco vymýšlet, proto je zase fajn, že SW taky pořádají spoustu akcí a tančíren – aby mohl člověk to co se naučí nějak použít. Jen mám někdy trochu ostych nebo respekt před lektorama, ale to je spíš taková moje stydlivost, protože vím, že se nijak nestraní a když něco potřebuju tak rádi poradí.

Honza

Pro me Swing Wings znamena strasne moc! Jak uz ziju pres pet let ve Vidni, tak jsem mela cim dal tim vetsi pocit, ze se tak nejak vykorenuju z meho milovaneho Brna a vzdaluju Cesku…ono se to nezda, Viden je kousicek, ale prece jenom je to zivot v zahranici, jini lidi, jina kultura… No a pak jedu na Littner, kterej byl nabitej neskutecnou energii, plnej uzasnych, zajimavy a chytrych lidi, Kozel a Misa v lednicce…no, byla jsem nadsena ?! Moje Cesko ve sve plne krase ?! Kdyz pominu to, ze me desne chytlo tancovani jako takovy, tak je pro me SW vlastne takova nova rodina, ke ktere se muzu vzdycky vracet. Navic mam pocit, ze se okolo swingove komunity pohybuji lidi vylozene me krve 🙂

Lucka