Taneční kurzy

Tak jako samotné tančení, nás baví swingové tance i učit. Rádi do studentů tlučeme, že zvládneme ohoblovat každé dřevo. Důkazem toho je fakt, že téměr polovina našich lektorů začínala ve Swing Wings ješte jako studenti 🙂 U swingu nezáleží na věku (podívejte se třeba na 90 letou Jean Veloz), talentu ani tanečních zkušenostech. Jediné co musí fungovat, je radost z hudby a chuť se na ni vyřádit, no a chtít se trošku hejbat. Zbytek zvládneme doladit společně 😉

Všichni naši lektoři mají mezinárodní taneční zkušenosti, pravidelně jezdí na workshopy a soutěže do zahraničí, kde zlepšují nejen své tancování, ale také navštěvují školení o tom „jak učit a dělat lekce atraktivnější či zábavnější“. Své zkušenosti sdílíme s mnoha spřátelenými swingovými komunitami napříč celou Evropou. Neustále se snažíme na sobě makat, protože věříme, že vždy je co zlepšovat. Dělá nám náramnou radost, že se svými rychle se zlepšujícími studenty rosteme i my – Swing Wings. ❤

Základní info o kurzech

Co znamená jeden kurz?

Jeden taneční kurz ve Swing Wings trvá 6-7 týdnů, což je ekvivalent pro 6 lekcí o délce 70 minut – jedna lekce týdně. Je však možné navštěvovat více kurzů zároveň, takže to může být i docela intenzivní!

Jak je to s tanečním partnerem?

Na kurzy se můžete registrovat se svým partnerem, nebo ti partnera najdeme. Na všech lekcích se však partneři střídají a výjimky neudělujeme. Není se však čeho bát, poznáš nové lidi, ale hlavně… je to zábava!

Jak často kurzy probíhají?

Registrace na nové kurzy otevíráme každých 6-7 týdnů od září do června. Kdy začíná nejbližší vlna kurzů můžeš zjistit v kalendáři. V létě učíme formou nepravidelných open class, ale taky pořádáme letní tábor Littner pro všechny úrovně tanečníků.

Kde kurzy probíhají?

Všechny kurzy probíhají ve zbrusu novém Swing Wings studiu, které se nachází v areálu bývalé Mosilany (Křenová 19 hned u zastávky tramvaje č. 8 a 10 – Vlhká).

SLYŠÍŠ O SWINGU POPRVÉ?

Nevíš co vlastně znamená, když hudba „swinguje“, ale chtěl by jsi to zjistit? Právě pro tebe jsme nachystali speciální sekci, kde se dozvíš vše potřebné poo začátek. V případě jakýkoliv dotazů, nejasností nebo zaváhaní, ti rádi pomůžeme 🙂

Často kladené dotazy

Musím se hlásit v páru?

Pokud máte možnost, hlaste se do kurzů s partnerem (neplatí pro solo kurzy).
Ti, co se přihlásí bez partnera jsou automaticky řazeni na „seznam čekajícich“, a musí počkat, jestli se přihlásí také někdo bez parťáka.
Na hledání partnerů do kurzu doporučujeme facebookovou skupinu „Hledám partnera/partnerku – SWING WINGS.

P.S.: Pokud nepoužívaš Facebook, napiš nám email, přidáme příspěvek za tebe.

Jaký je rozdíl mezi Swingem, Lindy Hopem a Charlestonem?

U nás ve Swing Wings učíme hlavně Lindy Hop. Ale swingových tanců je víc.

Swing je jazzový hubební styl, který se utvářel od konce 20. let 20. století a v němž došlo k širšímu uplatnění jazzu jako populární taneční hudby a k míšení černošských a bělošských prvků. Tvoří přechod od tradičního (historického) k modernímu jazzu.

Charleston se tančil na ragtime jazz (předchůdce swingu). První zmínky o charlestonu pocházejí z období kolem roku 1903. Charleston byl představen na harlemských jevištích v roce 1913.

Lindy hop (zkráceně pak Lindy) je tanec, založený na populárním charlestonu a pojmenovaný podle přeletu atlantiku Charlesem Lindberghem v roce 1927. Tanec se vyvinul v Harlemu v New Yorku v pozdních 20. a raných 30. letech 20. století a tancoval se na tehdejší jazzovou a swingovou hudbu. Lindy byl směsicí mnoha tanců s výrazným vlivem jazzu, stepu, breakaway a charlestonu. Je často popisován jako ten swingový tanec.

Jestli se chceš o historii swingových tancu dozvědet víc, podívej se na stránku: Co je swing?

Swingaři často tančí i další tance:

  • Balboa, Shag nebo Solo Jazz (učíme i u nás, yay!)
  • Boogie Woogie a Blues. Na tyto tance nemáme pravidelné kurzy, ale čas od času pořádáme workshop.

Co si na kurz obléct a obout?

Obléct si můžete co chcete. Lekce není trénink, tzn. není potřeba sportovního vybavení. Nemusíte ale také přijít v kravatě a motýlku 🙂

Hlavně aby vám bylo pohodlně! (Rifle, tričko, košile, legíny, sukýnka,..)

Nejvhodnější obuv jsou měkké plátěné tenisky (spousta holek tančí např. v bílých teniskách z HM za 300Kč). Pánům doporučujeme také měkké tenisky a nebo pohodlné polobotky. Prosíme ale OBUV S ČISTOU PODRÁŽKOU!

Musíme na lekcích střídat partnery?

Ano. Střídání partnerů při tanci je něco, co pochází z podstaty swingového tance. Je to totiž společenský tanec. Nicméně v začátečnických kurzech respektujeme pohodlí učit se s jedním partnerem a proto při učení základů střídáme méně.

Ale můžete si domluvit soukromou lekci, kde partnery střídat nemusíte.

Bude mně kurz stát méně, když dopředu vím, že budu chybět?

V případě, že vynecháte lekci, můžete se s lektory domluvit na náhradě na jiné lekci, pokud mají místo. Peníze za absenci bohužel nevracíme.

Můžu se přihlásit do už probíhajícího kurzu?

I když kurz už začal, neváhejte napsat pilotovi (pilot@swingwings.cz) a zeptat se. Kapacita není nafukovací, ale občas nám někdo odpadne 🙂

Ceny kurzů

Cena 1 kurzu pro 1 osobu je 800 Kč.

Kurzy jsou rozdělené do dvou kategorií (označení najdeš v rozvrhu i v registračním formuláři):

  1. Základní (Z)
  2. Extra (E)

Čím víc tančíš, tím méně platíš!

Kurzy vrámci jedné kategorie se dají kombinovat.

  • 1 kurz pro 1 osobu = 800 Kč
  • 2 kurzy pro 1 osobu ze stejné kategorie = 1300 Kč
  • 3 kurzy pro 1 osobu ze stejné kategorie = 1600 Kč

* slevy se nedají kombinovat napříč kategoriemi. Tzn. například za 3 kurzy, 2 základní a 1 extra, zaplatíš 2100 Kč (1300 + 800).

POKYNY K PLATBĚ KURZŮ

Zaplatit kurzy můžeš dvojím způsobem:

  • V hotovosti přímo na místě před/po první lekci.
  • Bankovním převodem (do poznámky prosím uveď příjmení a kurz, který platíš).

Číslo účtu: 2600686754/2010 (Fio banka)

Jaký kurz si mám vybrat?

Jsem začátečník

Pokud jsi začátečník, začni s Lindy Hop 1, kde se naučíš úplné základy swingu, vnímání hudby a jak si užít tančírnu.

Lindy 1 mám za sebou, co dál?

Jakmile projdeš kurz Lindy Hop 1, můžeš automaticky do Lindy Hop 2.

V našem rozvrhu najdeš více tanců v několika levelech. V rámci jednoho levelu Lindy Hop je také vícero témat. Je třeba zvládnout všechny témata z daného levelu, než se budeš registrovat do levelu vyššího.

Je jedno, v jakém pořadí projdeš jednotlivé témata v daném levelu, než půjdeš do levelu dalšího.

Jiné tance než Lindy Hop

Kromě Lindy Hopu učíme také další swingové tance, např. Charleston, Balboa, Solo nebo Shag. Pokud máš za sebou Lindy 1, neváhej vyzkoušet také něco nového – doporučujeme třeba Solo nebo Balboa. Shag a Charleston jsou trošku rychlejší tance, proto je doporučujeme až po vychození kurzu Lindy 3, který tě připraví i na rychlejší tancování.

Chci do Lindy Hop 5

Lindy Hop 5 je kurz doporučený pro všechny, co mají za sebou všechny témata Lindy Hop 4.

Osvědčily se nám mini auditions – než se zaregistruješ do Lindy Hop 5, domluv se s jedním z lektorů, on si s tebou zatančí a řekne ti, jestli už je Lindy Hop 5 pro tebe, nebo ti doporučí, který kurz by ti sedl nejvíc.

Je lepší být nejlepší tanečník v nižším levelu, než nejhorší ve vyšším levelu. Není na škodu si některý kurz zopakovat, trénink dělá mistra!

Opravdu není kam spěchat. Tančení není o tom dostat se do nejvyššího levelu, ale o tom, co nejvíce na sobě makat! 🙂

Z edice: Rady zkušenějších

Popis kurzů a témat

Lindy 1

Jak už název napovídá, je to úvod do tance Lindy Hop. Je pro všechny, kteří jej nikdy netančili nebo byli párkrát na tančírně a chtěli by umět to, co tam viděli. Projdou se základní pohyby a kroky, dost na to, aby se dalo zatančit si na tančírně už po první lekci, ale ne zas moc, aby se z toho zahltila hlava. Prostě takový akorát pomalý rozjezd!

Lindy 2

– Party Moves – Chcete zazářit na tančírně s novými tanečními figurami? V tomto kurzu navážeme na materiál z Lindy Hop 1, pořádně se vytancujeme, naučíme nové figury a povíme si něco málo z technik důležitých pro pohodlné a zábavné tančení.

– Survival Guide – Jak pohodlně požádat o tanec kohokoli, bezpečně protancovat skrz plný taneční parket i v podnapilém stavu a přežít narozeninový tanec? Tyto, jiné praktické tipy a nové zábavné figury na vás už čekají v tomto kurzu.

Lindy 3

– Swing-out – Pokud jste už někde slyšeli pojem Swing-out a pořád nevíte, o co se jedná, tak v tomto kurzu se jej naučíte! Půjde se pěkně pomalu od základů, naučíte se jak jej tančit a jaké jsou jeho základní variace. Doporučujeme si někdy i zopakovat 🙂

– Charleston – Znáte-li tanec spojený s písničkou „Babičko, nauč mě Charleston“, tak se jedná o Charleston z let dvacátých. Tento kurz se podívá na modernější verzi často tančenou spolu s Lindy Hopem. Ukážeme si základní krok a nějaké cool variace!

– Jazz-up & Musicality – pokud se chcete naučit více vnímat hudbu během tance, osvojit si základy muzikality a ozvláštnit si Lindy Hop autentickým solo jazzem, tento kurz je jako na míru dělaný pro vás!

– Cool moves & Styling – Náplň kurzu je jednoduchá – více tančení, více techniky, více tipů, jak u toho všeho vypadat dobře!

Lindy 4

– Lead & Follow – V tomto kurzu se zaměříme víc na techniky tančení. Dozvíte se více o vedení (Lead) a následování (Follow). Zaměříme se na techniky jako stretch, connection a další.

– Fast Feet – Pokud si nejste jistí jak tančit na rychlou hudbu, tento kurz je pro vás. Záleží na lektorech, ze kterého pohledu se na to podívají, je ale dost možné, že se bude procvičovat Charleston, Lindy Hop na rychlou hudbu a možná i další tance.

– Swing-out Clinic – Pokud si nejste jisti vaším Swing-outem, tento kurz je pro vás. Bude se opakovat, jak má swing out vypadat, a jak ho můžete vylepšit a ozvláštnit. Také se naučíte nějaké variace, aby jste mohli zazářit na tančírně!

– Musicality & Rhythms – Kurz zaměřený na poslouchání hudby a reagování na ni. Taky se trošku podíváme na to, jak rozbít základní rytmus kroků a udělat z něj něco velkolepého

Lindy 5

Lindy Hop 5 je místo, kde se dostáváme k samotné kráse Lindy Hopu. Už máme techniky a principy z Lindy Hop 1 -4 na kterých budeme stavět, a můžeme se vydat různými směry! Náplň lekcí je čistě na lektorech, kteří Lindy Hop 5 učí a na skupině, se kterou pracují!

Charleston 2

Tento kurz přímo navazuje na kurz Lindy Hop 3 – Charleston 1. Budou se učit pokročilejší variace, opakovat základy a mnohem víc!

Jedinou prerekvizitou tohoto kurzu je mít za sebou výše zmíněnou Lindy Hop 3 – Charleston.

Muzikalita s Jankem

Jedná se o kurz od muzikanta, který má za cíl rozvíjet hudební dovednosti, smysl pro rytmus a ucho celkově. Můžete se těšit na poslechová i rytmická cvičení, základní hudební pojmy, propojení toho všeho s tancem, a co to vlastně pro tanečníky znamená. Doporučujeme úplně všem!

Airsteps 1

Úvod do airstepů

V kurzu se budeme učit základy taneční akrobacie s důrazem na techniku a connection s partnerem, abyste byli schopni naučené použít v tanci. Kurz půjde od základů, ale určitě bude užitečný i těm, kteří u nás airstepy absolvovali dříve.

Důležité

Na kurz je nutné přihlásit se s partnerem, se kterým absolvujete celý kurz. Ideální je, pokud jste na sebe tanečně zvyklí a partnerovi důvěřujete. Během lekcí partnery nestřídáme. Berte v potaz, že vedlejším produktem trénování airstepů můžou být drobné odřeniny a modřiny. Vzhledem k povaze kurzu nedoporučujeme hledat náhradu za partnera, který se nebude moct zúčastnit některé z lekcí.
Minimální úroveň tanečníků: absolvovaný alespoň 1 kurz z Lindy 3.

Balboa pro začátečníky

Hudba zrychluje a místo na parketu ubývá? Ideální čas zatančit si Balboa! Zrozen ve 20. letech minulého století, Balboa se tančí v bližším držení a je charakteristický rychlým tempem, krásně a rychle se točícími partnerkami a prostorovou nenáročností. Ačkoliv je často nazýván „tancem pro tanečníky“ díky jemnému a přesnému vedení, Balboa umí zazářit svou dynamikou a atraktivními figurami.

Pro všechny, kteří už prošli Lindy Hop 2 a chtějí si rozšířit svůj taneční repertoár. V tomto kurzu se naučí jak vlastně balboa funguje, základní krok, nějaké otočky a parádičky navíc!

Balboa pro pokročilé

Balboa kurzy pro ty, co už nějakou dobu Balboa tančí a rádi by se v tanci někam dál posunuli.

Pokud jste v minulosti chodili na kurzy Balboa 3 nebo Balboa 2, kurz je pro vás!

Balboa intensive

Jedná se trochu více o trénink na oprášení toho, co jste pozapomínali. Bude zde hrát balboa hudba a můžete si trénovat, co potřebujete. Pokud si nebudete vědět rady s tím, co dál, bude zde Polinka (+ většinou i leader teacher), která vám ráda poradí a pomůže. Taky na začátku lekce udělá nějaké cvičení, nadhodí nějakou myšlenku nebo zopakuje techniku, abyste měli pokaždé na čem pracovat.

Collegiate Shag 1

Collegiate Shag 2

Collegiate Shag 3

Jedná se o kurz zaměřený pro ty, kteří již nějakou dobu Collegiate Shag tančí. (Pokud máš za sebou Shag 2, tak šup sem!)

Solo Jazz

Solo jazz jsou kurzy zaměřené na tančení autentického jazzu. Jsou to solo kurzy, takže není třeba mít partnera. Na lekcích se podle daného témata budou dělat různé věci – ať už choreografie, základní solo jazzové kroky nebo pokročilé rytmy.

– Jazz steps alphabet – Kurz, ve kterém se pojede pěkně od začátku. Projedou se základní kroky a jejich základní variace, jak na sebe navazují a celé se to sváže do příjemné choreografie. Vhodný kurz pro ty, co zatím žádný solo kurz neměli!

– Choreo a Improvizace – Kurz navazující na Jazz steps alphabet.

St. Louis Shag

f

Registrace na kurzy

Jméno kurzuTančím jakoTančím s (email)Cena
Křestní jméno Příjmení
Email Telefon
Communication in English
Poznámka

%course-name%%course-day% - %course-start%
%course-price%