Taneční kurzy 2022/23

Tak jako samotné tančení, nás baví swingové tance i učit. Rádi říkáme, že zvládneme ohoblovat každé dřevo. Důkazem toho je fakt, že většina našich lektorů začínala ve Swing Wings ješte jako studenti. U swingu nezáleží na věku (podívejte se třeba na 90 letou Jean Veloz), talentu ani tanečních zkušenostech.

PŘÍŠTÍ VLNA KURZŮ PROBĚHNE 26. 9.–15. 12. POZOR! NOVĚ BUDE TRVAT 12 TÝDNŮ!

Základní info o kurzech

Pro stávající studenty:

 • Nové rozdělení levelů odpovídá mezinárodně uznávaným úrovním a liší se od dosavadního číslování. Pokud nevíš, kam se zařadit, odchytni si ideálně Janču nebo napiš na pilot@swingwings.cz.
  ZMĚNY: Oproti dřívějším lekcím očekávejte více propojení s hudbou (muzikality), stejně tak jako se Charleston a Solo Jazz stanou přirozenou součástí všech našich Lindy Hop kurzů.

Co znamená jeden kurz?

 • Jeden taneční kurz trvá 12 týdnů = 12 lekcí o délce 70 minut – jedna lekce týdně

Jak často kurzy probíhají?

 • Během roku máme tři dvanácti týdenní vlny začínající v září, v lednu a v dubnu. Kdy začíná nejbližší vlna kurzů můžeš zjistit na stránce Registrace na kurzy.
 • Pozor, lekce probíhají i ve státní svátky.

Jak je to s tanečním partnerem?

 • Na kurzy se můžeš registrovat se svým partnerem*partnerkou. V tom případě je ale potřeba, aby registrační formulář vyplnili oba! Pokud partnera*ku nemáš, nevadí. Zaregistruj se sám*a a systém tě spáruje s prvním volným partnerem*partnerkou.
 • Na všech lekcích se partneři střídají a výjimky neudělujeme.

Kde kurzy probíhají?

Jak se přihlásím na kurz?

 • Registrace se otevírá dva až tři týdny před začátkem kurzů. Aktuální termíny a registrační formulář nalezneš na stránce Registrace na kurzy.

Levely

Lindy Hop

NEWBIES Kurz je určen všem, co se swingem teprve začínají. Vhodný je ale i pro ty, kteří si nejsou v základech jistí a rádi by si je oživili. Naučíš se základní techniku, rytmy, figury a prvky improvizace. Už po pár lekcích zvládneš protancovat tančírnu, no není to super? bez zkušeností
BEGINNERS (B) Tento kurz je pro všechny, kteří mají za sebou alespoň jeden trimestr kurzů (newbies) nebo znají základní kroky (triple step, groove walk, výměny apod.). Na lekcích se pořádně vytancuješ a naučíš nové zábavné figury, důraz budeme klást také na techniky důležité pro pohodlné tančení. Řekneme si, co je to muzikalita, a jak s ní při tanci naložit. Prozradíme si taky, jak to funguje na tančírnách, festivalech a obecně ve swingovém světě. tančíš alespoň 2 měsíce
BEGINNERS/INTERMEDIATE (B/I) Už tancuješ nějaký ten měsíc, cítíš se pohodlně v triple stepech, groove walku a kick stepech, chodíš na tančírny a dokážeš si užít tanec? Toto je kurz pro tebe! Na lekcích více pronikneme do tajů lead & follow, budeme se více zabývat tancem po technické stránce, přidáme trochu solo jazzu, naučíme se základy Charlestonu a mrkneme na oblíbenou figuru – swingout a jeho variace. Už jsi měl kurz swingoutů? Nevadí! Základů swingoutu není nikdy dost a naopak je doporučováno projít si tím několikrát. tančíš alespoň 7 měsíců
INTERMEDIATE (I) Kurz určený těm, kteří prošli alespoň dva trimestry kurzu B/I nebo těm, kteří umí swingout, Charlestonové variace a cítí se pohodlně ve střídání základních rytmů (groove walks, kick step, triple steps) a tanec na rychlejší tempo 180BPM není problém. V tomto kurzu budeme prohlubovat naše taneční znalosti, čeká nás více swingoutů, Charlestonů a nových parádiček. Hlouběji pronikneme i do tajů muzikality. Tento kurz doporučujeme projít několikrát, metodika je vymyšlená tak, že se rozhodně nudit nebudete. tančíš alespoň 1 rok
INTERMEDIATE/ADVANCED (I/A) Víc než figury tě zajímá podstata tance a kvalita pohybu? V tomto kurzu bude kladen důraz na muzikalitu a rozvoj individuálního stylu každého tanečníka a tanečnice. Předpokládáme znalost základní swingové muzikality, tanec na rychlejší hudbu (190-200BPM), Charlestonové figury (Hand to Hand, tandem,…). Od studentů této úrovně očekáváme také hlubší zájem o Lindy Hop a swingovou kulturu, proto na lekcích budeme lpět na osvojení si probíraného materiálu. Znalost dalších swingových tanců výhodou. Těšit se můžeš i na rozvíjení sólového projevu. tančíš alespoň 2 roky
ADVANCED (A) Kurz je určen všem, kteří bez problému zvládají látku předchozích kurzů a mají zájem se Lindy Hopu věnovat důkladněji. Na lekcích očekáváme větší komunikaci a práci ve skupinách. Budeme se věnovat vylepšování sólového projevu, swingovým rutinám, improvizaci a práci s tělem. Nahlédneme společně do hudební teorie a historie. tančíš více jak 4 roky

Balboa

 

BEGINNERS (B)
 
INTERMEDIATE (I) Tento kurz je pro tanečníky, kteří už prošli úvodním kurzem a jsou schopní si zatančit balbou v decentním tempu (asi do 200 bpm). Očekáváme, že znají základní figury jako lollies, swivels a toss-out, a chtějí se naučit více. Budeme se věnovat jak balboové technice, tak variacím a muzikalitě.  
ADVANCED (A) Pokročilá balboa je pro balboisty, kteří se cítí v balboe jistě, dokáží tančit i na vyšší tempa (kolem 230 bpm) a figury mají v malíčku. S nimi se zaměříme na různé stylingy, příchutě a parádičky. Budeme hledat osobní a osobitý styl a vůbec se pokusíme jejich balbou posunout za známé hranice.  

Collegiate Shag

 

BEGINNERS (B)
 
INTERMEDIATE (I) Pokud pohodlně zvládáš základní krok a většinu figur ve středně rychlém tempu (200 bpm a výše), přihlas se do tohoto kurzu. Tanec  budeme dále rozvíjet o náročnější figury a variace, zrychlovat a také detailněji probírat shagovou muzikalitu.  
ADVANCED (A) Pravidelně navštěvuješ fast feet tančírny a nemáš problém zatančit si i na rychlá tempa (230 bpm a výše). Lekce budou zaměřeny na náročnější figury a jejich variace, práci s rytmem a muzikalitou a složitější footworky. Třešničkou na dortu budou jednoduché, ale efektní airstepy.  

Ceny kurzů

Cena za 1 osobu a slevy:

 • za 1 kurz: 2300 Kč
 • za 2 a více kurzů: sleva 10 % z celkové ceny
 • studentská sleva: 15 % (slevy se sčítají)

Platba

Kurzy můžeš zaplatit dvojím způsobem:

 • Bankovním převodem na účet 2600686754/2010
 • QR kódem

Platební údaje přijdou e-mailem po potvrzení registrace. Platbu prosím proveď před zahájením kurzů.

Často kladené dotazy

Musím se hlásit v páru?

Pokud máš tu možnost, hlas se do kurzů s partnerem*partnerkou (neplatí pro sólo kurzy). Ti, co se přihlásí bez partnera*ky  jsou automaticky řazeni na „seznam čekajícich“, a musí počkat, jestli se přihlásí také někdo bez parťáka. Na hledání partnerů do kurzu doporučujeme facebookovou skupinu „Hledám tanečního partnera/partnerku – SWING WINGS.

Jaký je rozdíl mezi Swingem, Lindy Hopem a Charlestonem?

U nás ve Swing Wings učíme hlavně Lindy Hop. Ale swingových tanců je víc. Swing je jazzový hudební styl, který se utvářel od konce 20. let 20. století. Charleston se tančil na ragtime jazz (předchůdce swingu). První zmínky o Charlestonu pocházejí z období kolem roku 1903. Lindy Hop (zkráceně pak Lindy) je tanec, založený na populárním Charlestonu, vyvinul se v Harlemu v New Yorku v pozdních 20. a raných 30. letech 20. století a tancoval se na tehdejší jazzovou a swingovou hudbu. Je často popisován jako „ten“ swingový tanec. Jestli se chceš o historii swingových tanců dozvědet víc, podívej se na stránku: Co je swing? Swingaři často tančí i další tance: Balboa, Shag, Blues nebo Solo Jazz.

Co si na kurz obléct a obout?

Obléct si můžeš, co chceš. Lekce není trénink, tzn. není potřeba sportovního vybavení. Nemusíš ale přijít ani v kravatě a motýlku. Hlavně, aby ti bylo pohodlně! (rifle, tričko, košile, legíny, sukýnka,..) Nejvhodnější obuv jsou měkké plátěné tenisky (spousta holek tančí např. v plátěných teniskách). Pánům doporučujeme také měkké tenisky a nebo pohodlné polobotky. Prosíme ale OBUV S ČISTOU PODRÁŽKOU!

Musíme na lekcích střídat partnery?

Ano. Střídání partnerů při tanci je něco, co vychází z podstaty swingového tance. Je to totiž tanec společenský. Ale můžeš si domluvit soukromou lekci, kde partnery střídat nemusíš.

Bude mně kurz stát méně, když dopředu vím, že budu chybět?

V případě, že vynecháš lekci, můžeš se s lektory domluvit na náhradě na jiné lekci, pokud mají místo. Peníze za absenci bohužel nevracíme.

Můžu se přihlásit do už probíhajícího kurzu?

V prvním týdnu nové vlny je to možné – neváhej napsat pilotovi (pilot@swingwings.cz) a zeptat se. Kapacita není nafukovací, ale občas nám někdo odpadne.
 
 

Je lepší být nejlepší tanečník v nižším levelu, než nejhorší ve vyšším levelu. Není na škodu si některý kurz zopakovat, trénink dělá mistra!

Opravdu není kam spěchat. Tančení není o tom dostat se do nejvyššího levelu, ale o tom, co nejvíce na sobě makat! 🙂

Z edice: Rady zkušenějších