Taneční kurzy 2022/23

Tak jako samotné tančení, nás baví swingové tance i učit. Rádi říkáme, že zvládneme ohoblovat každé dřevo. Důkazem toho je fakt, že většina našich lektorů začínala ve Swing Wings ješte jako studenti. U swingu nezáleží na věku (podívejte se třeba na 90 letou Jean Veloz), talentu ani tanečních zkušenostech.

PŘÍŠTÍ VLNA KURZŮ PROBĚHNE 26. 9.–15. 12. POZOR! NOVĚ BUDE TRVAT 12 TÝDNŮ!

Základní info o kurzech

Pro stávající studenty:

 • Nové rozdělení levelů odpovídá mezinárodně uznávaným úrovním a liší se od dosavadního číslování. Pokud nevíš, kam se zařadit, odchytni si ideálně Janču nebo napiš na pilot@swingwings.cz.
  ZMĚNY: Oproti dřívějším lekcím očekávejte více propojení s hudbou (muzikality), stejně tak jako se Charleston a Solo Jazz stanou přirozenou součástí všech našich Lindy Hop kurzů.

Co znamená jeden kurz?

 • Jeden taneční kurz trvá 12 týdnů = 12 lekcí o délce 70 minut – jedna lekce týdně

Jak často kurzy probíhají?

 • Během roku máme tři dvanácti týdenní vlny začínající v září, v lednu a v dubnu
 • Pozor, lekce probíhají i ve státní svátky.

Jak je to s tanečním partnerem?

 • Na kurzy se můžeš registrovat se svým partnerem*partnerkou. V tom případě je ale potřeba, aby registrační formulář vyplnili oba! Pokud partnera*ku nemáš, nevadí. Zaregistruj se sám*a a systém tě spáruje s prvním volným partnerem*partnerkou.
 • Na všech lekcích se partneři střídají a výjimky neudělujeme.

Kde kurzy probíhají?

Jak se přihlásím na kurz?

 • Registrace se otevírá dva až tři týdny před začátkem kurzů. Aktuální termíny a registrační formulář nalezneš dole na stránce. 

POZOR!
Registrace se uzavírají týden před začátkem vlny. 

Přechod mezi levely

Hlásíš se na kurz v této nové podobě poprvé?
Mrkni na popisky levelů a zkus se podle nich zařadit. Pokud váháš, neboj se napsat na pilot@swingwings.cz a Janča ti poradí.

Máš už absolovovaný nějaký kurz?
V tom případě zůstáváš ve stejném levelu, se stejnou skupinou a to do té doby, než lektoři rozhodnout, že celá skupina postupuje na další level. V praxi to znamená, že se stejnou skupinou, ve stejném levelu a pravděpodoboně i ve stejný den absolovujete třeba celý rok lekcí, jediné co se změní budou lektorské páry. 

Špatně jsi odhadl/a level nebo nestíháš daný materiál?
Pobav se individuálně se svým lektorem, který ti poradí s případným přechodem.

Jsi swingem nepolíbený? –> Úvod do swingových tanců je pro tebe ten pravý. 

Levely

Lindy Hop

ÚVOD DO SWINGOVÝCH TANCŮ Kurz je určen všem, co se swingem teprve začínají. Vhodný je ale i pro ty, kteří si nejsou v základech jistí a rádi by si je oživili. Naučíš se základní techniku, rytmy, figury a prvky improvizace. Podíváme na basic rytmy tanců Lindy Hop, Shag, Balboa, Blues, takže už po pár lekcích zvládneš protancovat tančírnu a následující vlnu budeš připraven/a na jakýkoliv swingový tanec z naší nabídky. bez zkušeností
BEGINNERS (B) Tento kurz je pro všechny, kteří mají za sebou alespoň jeden trimestr kurzů (Úvod do swingových tanců) nebo znají základní kroky (triple step, groove walk, výměny apod.). Na lekcích se pořádně vytancuješ a naučíš nové zábavné figury, důraz budeme klást také na techniky důležité pro pohodlné tančení. Řekneme si, co je to muzikalita, a jak s ní při tanci naložit. Prozradíme si taky, jak to funguje na tančírnách, festivalech a obecně ve swingovém světě. tančíš alespoň 2 měsíce
BEGINNERS/INTERMEDIATE (B/I) Už tancuješ nějaký ten měsíc, cítíš se pohodlně v triple stepech, groove walku a kick stepech, chodíš na tančírny a dokážeš si užít tanec? Toto je kurz pro tebe! Na lekcích více pronikneme do tajů lead & follow, budeme se více zabývat tancem po technické stránce, přidáme trochu solo jazzu, naučíme se základy Charlestonu a mrkneme na oblíbenou figuru – swingout a jeho variace. Už jsi měl kurz swingoutů? Nevadí! Základů swingoutu není nikdy dost a naopak je doporučováno projít si tím několikrát. tančíš alespoň 1 rok
INTERMEDIATE (I) Kurz určený těm, kteří prošli alespoň dva trimestry kurzu B/I nebo těm, kteří umí swingout, Charlestonové variace a cítí se pohodlně ve střídání základních rytmů (groove walks, kick step, triple steps) a tanec na rychlejší tempo 180BPM není problém. V tomto kurzu budeme prohlubovat naše taneční znalosti, čeká nás více swingoutů, Charlestonů a nových parádiček. Hlouběji pronikneme i do tajů muzikality. Tento kurz doporučujeme projít několikrát, metodika je vymyšlená tak, že se rozhodně nudit nebudete. tančíš alespoň 2 roky
INTERMEDIATE/ADVANCED (I/A) Víc než figury tě zajímá podstata tance a kvalita pohybu? V tomto kurzu bude kladen důraz na muzikalitu a rozvoj individuálního stylu každého tanečníka a tanečnice. Předpokládáme znalost základní swingové muzikality, tanec na rychlejší hudbu (190-200BPM), Charlestonové figury (Hand to Hand, tandem,…). Od studentů této úrovně očekáváme také hlubší zájem o Lindy Hop a swingovou kulturu, proto na lekcích budeme lpět na osvojení si probíraného materiálu. Znalost dalších swingových tanců výhodou. Těšit se můžeš i na rozvíjení sólového projevu. tančíš více jak 3 roky
ADVANCED (A) Kurz je určen všem, kteří bez problému zvládají látku předchozích kurzů a mají zájem se Lindy Hopu věnovat důkladněji. Na lekcích očekáváme větší zapojení studentů, práci ve skupinách a vlastní iniciativu. Budeme pracovat na sole, rutinách, improvizaci a na práci s naším tělem. Těšte se mmj. na náhled do hudební teorie a historie. Umíš obě role. Předpokládáme znalost základních swingových routine (Shim Sham, Big Apple, Tranky Doo, First Stop), swingouty na rychlejší hudbu ti nedělají problém (200BPM) stejně jako charleston? Jezdíš na festivaly nebo zahraniční workshopy, znáš jména jako Johnny Hodges, Fletcher Henderson, Earl Hines, Leon James, Al Minns, Norma Miller, Jewel McGowan? tančíš více jak 5 let

Balboa

 

BEGINNERS (B) Úvodní kurz balboy je pro každého, kdo tento tanec chce zkusit nebo si zopakovat základy. Není třeba mít žádné taneční zkušenosti, i když základy Lindy Hopu nebo jiného tance se hodí. Během tohoto kurzu se naučíme typické prvky balboy, základní figury a specifické znaky pro lead a follow.  
INTERMEDIATE (I) Tento kurz je pro tanečníky, kteří už prošli úvodním kurzem a jsou schopní si zatančit balbou v decentním tempu (asi do 200 bpm). Očekáváme, že znají základní figury jako lollies, swivels a toss-out, a chtějí se naučit více. Budeme se věnovat jak balboové technice, tak variacím a muzikalitě.  
ADVANCED (A) Pokročilá balboa je pro balboisty, kteří se cítí v balboe jistě, dokáží tančit i na vyšší tempa (kolem 230 bpm) a figury mají v malíčku. S nimi se zaměříme na různé stylingy, příchutě a parádičky. Budeme hledat osobní a osobitý styl a vůbec se pokusíme jejich balbou posunout za známé hranice.  

Collegiate Shag

 

BEGINNERS (B)
INTERMEDIATE (I) Pokud pohodlně zvládáš základní krok a většinu figur ve středně rychlém tempu (200 bpm a výše), přihlas se do tohoto kurzu. Tanec  budeme dále rozvíjet o náročnější figury a variace, zrychlovat a také detailněji probírat shagovou muzikalitu.
ADVANCED (A) Pravidelně navštěvuješ fast feet tančírny a nemáš problém zatančit si i na rychlá tempa (230 bpm a výše). Lekce budou zaměřeny na náročnější figury a jejich variace, práci s rytmem a muzikalitou a složitější footworky. Třešničkou na dortu budou jednoduché, ale efektní airstepy.

Blues

 

BEGINNERS (B)

Kurz je určen všem, kteří s blues teprve chtějí začít, absolvovali pár lekcí nebo tasterů a chtěli by si zlepšit základy, ale naučit se něco nového. Protože základem pro jakýkoliv pohyb v blues je především reakce tanečníka na hudbu, ať už sólo či s tanečním partnerem, bude náplní kurzu seznámení se s různými hudebními styly v blues a možnostmi, jak na ně tančit a jaké figury a pohyby využívat. Projdeme bluesovou historií hudební (Chicago, Mississippi delta, New Orleans, Memphis atd.) a naučíme se taneční styly a prvky, které na hudbu budeme využívat (struttin´, juking, ballrooming, slow drag, shuffles).

Do kurzu se určitě mohou přihlásit pokročilejší tanečníci i nováčci.

 
INTERMEDIATE (I)

Navazuje na beginners, ale absolvování není nutné (je vhodné se poradit s lektory). V kurzu rozšíříme portfolio figur a prvků, zapracujeme na follow/lead, komunikaci v páru, naučíme se sebejistěji protančit, propojovat různé figury a variace a zapojit plynule do tance. Zapracujeme na využití celého těla, procvičíme a rozšíříme možnosti ve footworku. Budeme společně vymýšlet různá komba a krátké choreografie.

 

Speciální kurzy

 

SOLO JAZZ PRO ZAČÁTEČNÍKY Určeno pro všechny, kdo se ještě nikdy neodvážili pohnout bez tanečního partnera. Nebo to zkusili, ale necítili se kdovíjak pohodlně. A nebo to i bylo fajn a prostě se tomu chtějí víc věnovat.Budeme tančit na různé swingové a příbuzné hudební styly, různá tempa, pokusíme se rozhýbat celé tělo, zavadíme o solojazzové prvky a možnosti jejich provedení, budeme tančit rutiny i improvizovat.Ale hlavně to bude o sebevědomí a vědomí sebe sama, svého těla a vlastního pohybu. A snad bude i zábava.
AIRSTEPY A ZÁKLADY AKROBACIE

V kurzu se budeme učit základy taneční akrobacie s důrazem na techniku a connection s partnerem, abyste byli schopni naučené airstepy použít v tanci. Kurz půjde od základů, ale určitě bude užitečný i těm, kteří u nás airstepy absolvovali dříve.

Důležité – Na kurz je nutné přihlásit se s partnerem, se kterým absolvujete celý kurz. Ideální je, pokud jste na sebe tanečně zvyklí a partnerovi důvěřujete. Během lekcí partnery nestřídáme. Berte v potaz, že vedlejším produktem trénování airstepů můžou být drobné odřeniny a modřiny. Vzhledem k povaze kurzu nedoporučujeme hledat náhradu za partnera, který se nebude moct zúčastnit některé z lekcí.

Level: není podstatný, ale je třeba abyste pohodlně zvládali základní taneční figury.

SHAG CHOREO 

Tento kurz NEPROBĚHNE.

Ceny kurzů

Cena za 1 osobu a slevy:

 • za 1 kurz: 2300 Kč
 • za 2 a více kurzů: sleva 10 % z celkové ceny
 • studentská sleva: 15 % (slevy se sčítají)

Platba

Kurzy můžeš zaplatit dvojím způsobem:

 • Bankovním převodem na účet 2600686754/2010
 • QR kódem

Platební údaje přijdou e-mailem po potvrzení registrace. Platbu prosím proveď před zahájením kurzů.

Covid sekce a storno podmínek

 • Zameškané lekce si lze NAHRADIT v jiných kurzech (ideálně stejný level nebo solo), ale pouze během daného semestru.

 • V případě zásahu vyšší moci (Covid apod.) budeme postupovat dle našich aktuálních možností a dle vládních opatření.

 • Pokud se nebudeme moct potkávat osobně, přejdeme do online výuky.
 • Peníze nevrací, ale v krajních případech lze převést na kredity, které využijete v další vlně.
 • Prosím řiďme se heslem: ,,Není mi dobře, nejdu na lekci“
Pondělí
Kafka 4. patro
LH – Beginners 17:30 - 18:40 Kuba B. & Blaženka Leaderszbývá 10 Followerszbývá 8
Úvod do swingových tanců 18:50 - 20:00 Kuba B. & Míša L. Leaderszbývá 3 Followerszbývá 1
Balboa – Beginners 20:10 - 21:20 Jarin & Alenka Leaderszbývá 6 Followerszbývá 4
Úterý
Kafka 4. patro
Solo 17:30 - 18:40 Ilča Studentszbývá 11
Úvod do swingových tanců 18:50 - 20:00 Pavli & Ilča Leaderszbývá 2 FollowersPlný
Balboa - Intermediate 20:10 - 21:20 David Po. & Pavli Leaderszbývá 10 Followerszbývá 9
Kafka 3. patro
Collegiate Shag – Beginners 20:10 - 21:20 Standa & Terka Leaderszbývá 9 Followerszbývá 9
Středa
Kafka 4. patro
Úvod do swingových tanců 17:30 - 18:40 Vojta S. & Silvi
LH – Intermediate 18:50 - 20:00 Vojta S. & Ilča
LH – Beginners/Intermediate 20:10 - 21:20 Maťo & Blaženka LeadersPlný Followerszbývá 1
Kafka 3. patro
LH – Beginners 18:50 - 20:00 Maťo & Ivča Leaderszbývá 4 Followerszbývá 1
Blues – Beginners 20:10 - 21:20 Ľubo & Pája Leaderszbývá 6 Followerszbývá 6
Čtvrtek
Kafka 4. patro
LH – Beginners/Intermediate 17:30 - 18:40 Janča & Danka Leaderszbývá 2 FollowersPlný
LH – Intermediate/Advanced 18:50 - 20:00 Mara & Janča Leaderszbývá 7 Followerszbývá 4
Airstepy a základy akrobacie 1. 20:10 - 21:20 Mara & Janča Leaderszbývá 9 Followerszbývá 9
Kafka 3. patro
Collegiate Shag – Intermediate + Advanced 17:30 - 18:40 Standa & Míša Z. Leaderszbývá 10 Followerszbývá 8
LH – Beginners/Intermediate 18:50 - 20:00 Standa & Míša Z. Leaderszbývá 4 Followerszbývá 3
Registrace je uzavřena. Pokud máš nějaký dotaz, tak prosím napiš na pilot@swingwings.cz

Pondělí

Kafka 4. patro

 • LH – Beginners Učitelé: Kuba B. & Blaženka 17:30 - 18:40
 • Úvod do swingových tanců Učitelé: Kuba B. & Míša L. 18:50 - 20:00
 • Balboa – Beginners Učitelé: Jarin & Alenka 20:10 - 21:20

Úterý

Kafka 4. patro

 • Solo Teacher: Ilča 17:30 - 18:40
 • Úvod do swingových tanců Učitelé: Pavli & Ilča 18:50 - 20:00
 • Balboa - Intermediate Učitelé: David Po. & Pavli 20:10 - 21:20

Kafka 3. patro

 • Collegiate Shag – Beginners Učitelé: Standa & Terka 20:10 - 21:20

Středa

Kafka 4. patro

 • Úvod do swingových tanců Učitelé: Vojta S. & Silvi 17:30 - 18:40
 • LH – Intermediate Učitelé: Vojta S. & Ilča 18:50 - 20:00
 • LH – Beginners/Intermediate Učitelé: Maťo & Blaženka 20:10 - 21:20

Kafka 3. patro

 • LH – Beginners Učitelé: Maťo & Ivča 18:50 - 20:00
 • Blues – Beginners Učitelé: Ľubo & Pája 20:10 - 21:20

Čtvrtek

Kafka 4. patro

 • LH – Beginners/Intermediate Učitelé: Janča & Danka 17:30 - 18:40
 • LH – Intermediate/Advanced Učitelé: Mara & Janča 18:50 - 20:00
 • Airstepy a základy akrobacie 1. Učitelé: Mara & Janča 20:10 - 21:20

Kafka 3. patro

 • Collegiate Shag – Intermediate + Advanced Učitelé: Standa & Míša Z. 17:30 - 18:40
 • LH – Beginners/Intermediate Učitelé: Standa & Míša Z. 18:50 - 20:00

REGISTRACE

Registrace spustíme 28.8. 2022 v 19:00 a UZAVÍRAJÍ SE 19.9. v 19:00 (vždy týden před začátkem vlny).
Najdete je ZDE.

Často kladené dotazy

Musím se hlásit v páru?

Pokud máš tu možnost, hlas se do kurzů s partnerem*partnerkou (neplatí pro sólo kurzy). Ti, co se přihlásí bez partnera*ky  jsou automaticky řazeni na „seznam čekajícich“, a musí počkat, jestli se přihlásí také někdo bez parťáka. Na hledání partnerů do kurzu doporučujeme facebookovou skupinu „Hledám tanečního partnera/partnerku – SWING WINGS.

Jaký je rozdíl mezi Swingem, Lindy Hopem a Charlestonem?

U nás ve Swing Wings učíme hlavně Lindy Hop. Ale swingových tanců je víc. Swing je jazzový hudební styl, který se utvářel od konce 20. let 20. století. Charleston se tančil na ragtime jazz (předchůdce swingu). První zmínky o Charlestonu pocházejí z období kolem roku 1903. Lindy Hop (zkráceně pak Lindy) je tanec, založený na populárním Charlestonu, vyvinul se v Harlemu v New Yorku v pozdních 20. a raných 30. letech 20. století a tancoval se na tehdejší jazzovou a swingovou hudbu. Je často popisován jako „ten“ swingový tanec. Jestli se chceš o historii swingových tanců dozvědet víc, podívej se na stránku: Co je swing? Swingaři často tančí i další tance: Balboa, Shag, Blues nebo Solo Jazz.

Co si na kurz obléct a obout?

Obléct si můžeš, co chceš. Lekce není trénink, tzn. není potřeba sportovního vybavení. Nemusíš ale přijít ani v kravatě a motýlku. Hlavně, aby ti bylo pohodlně! (rifle, tričko, košile, legíny, sukýnka,..) Nejvhodnější obuv jsou měkké plátěné tenisky (spousta holek tančí např. v plátěných teniskách). Pánům doporučujeme také měkké tenisky a nebo pohodlné polobotky. Prosíme ale OBUV S ČISTOU PODRÁŽKOU!

Musíme na lekcích střídat partnery?

Ano. Střídání partnerů při tanci je něco, co vychází z podstaty swingového tance. Je to totiž tanec společenský. Ale můžeš si domluvit soukromou lekci, kde partnery střídat nemusíš.

Bude mně kurz stát méně, když dopředu vím, že budu chybět?

V případě, že vynecháš lekci, můžeš se s lektory domluvit na náhradě na jiné lekci, pokud mají místo. Peníze za absenci bohužel nevracíme.

Můžu se přihlásit do už probíhajícího kurzu?

V krajních případech je to možné v prvním týdnu nové vlny – neváhej napsat pilotovi (pilot@swingwings.cz) a zeptat se. Kapacita není nafukovací, ale občas nám někdo odpadne.
 
 

Co znamená leader a follower?

Leader je ten v páru, který vede. Follower ten, který následuje. Standartní role je leader = partner, follower = partnerka, ale často i partnerky zkouší vést a partneři následovat. Tanec tvoří a vzájemně se inspirují oba tanečníci v páru zároveň. Snažíme se vždy, aby byl počet leaderů a followerů v lekci vyrovnaný, proto oceňujeme registraci v páru.

Je lepší být nejlepší tanečník v nižším levelu, než nejhorší ve vyšším levelu. Není na škodu si některý kurz zopakovat, trénink dělá mistra!

Opravdu není kam spěchat. Tančení není o tom dostat se do nejvyššího levelu, ale o tom, co nejvíce na sobě makat! 🙂

Z edice: Rady zkušenějších