Taneční kurzy 2022/23

Tak jako samotné tančení, nás baví swingové tance i učit. Rádi říkáme, že zvládneme ohoblovat každé dřevo. Důkazem toho je fakt, že většina našich lektorů začínala ve Swing Wings ješte jako studenti. U swingu nezáleží na věku (podívejte se třeba na 90 letou Jean Veloz), talentu ani tanečních zkušenostech.


PŘÍŠTÍ VLNA KURZŮ PROBĚHNE OD ZÁŘÍ 2023.

Základní info o kurzech

Pro stávající studenty:

 • Nové rozdělení levelů odpovídá mezinárodně uznávaným úrovním a liší se od dosavadního číslování. Pokud nevíš, kam se zařadit, odchytni si ideálně Janču nebo napiš na pilot@swingwings.cz.
  ZMĚNY: Oproti dřívějším lekcím očekávejte více propojení s hudbou (muzikality), stejně tak jako se Charleston a Solo Jazz stanou přirozenou součástí všech našich Lindy Hop kurzů.

Co znamená jeden kurz?

 • Jeden taneční kurz trvá 12 týdnů = 12 lekcí o délce 70 minut – jedna lekce týdně

Jak často kurzy probíhají?

 • Během roku máme tři dvanácti týdenní vlny začínající v září, v lednu a v dubnu
 • Pozor, lekce PROBÍHAJÍ I VE STÁTNÍ SVÁTKY

Jak je to s tanečním partnerem?

 • Na kurzy se můžeš registrovat se svým partnerem*partnerkou. V tom případě je ale potřeba, aby registrační formulář VYPLNILI OBA! Pokud partnera*ku nemáš, nevadí. Zaregistruj se sám*a a systém tě spáruje s prvním volným partnerem*partnerkou.
 • Na všech lekcích se partneři střídají a výjimky neudělujeme.

Kde kurzy probíhají?

Jak se přihlásím na kurz?

 • Registrace se otevírá dva až tři týdny před začátkem kurzů. Aktuální termíny a registrační formulář nalezneš dole na stránce. 

POZOR!
Registrace se uzavírají týden před začátkem vlny. 

Přechod mezi levely

Jsi swingem nepolíbený? –> NEWBIES je pro tebe ten pravý.

Hlásíš se na kurz v této nové podobě poprvé?
Mrkni na popisky levelů a zkus se podle nich zařadit. Pokud váháš, neboj se napsat na pilot@swingwings.cz a Janča ti poradí.

Máš už absolovovaný nějaký kurz?
V tom případě zůstáváš ve stejném levelu, se stejnou skupinou a to do té doby, než lektoři rozhodnout, že celá skupina postupuje na další level. V praxi to znamená, že se stejnou skupinou, ve stejném levelu a pravděpodoboně i ve stejný den absolovujete třeba celý rok lekcí, jediné co se změní budou lektorské páry. 

Špatně jsi odhadl/a level nebo nestíháš daný materiál?
Pobav se individuálně se svým lektorem, který ti poradí s případným přechodem.

Levely

Lindy Hop

NEWBIES Kurz je určen všem, co se swingem teprve začínají. Vhodný je ale i pro ty, kteří si nejsou v základech jistí a rádi by si je oživili. Naučíš se základní techniku, rytmy, figury a prvky improvizace. Podíváme na basic rytmy tanců Lindy Hop, Shag, Balboa, Blues, takže už po pár lekcích zvládneš protancovat tančírnu a následující vlnu budeš připraven/a na jakýkoliv swingový tanec z naší nabídky. bez zkušeností
BEGINNERS (B) Tento kurz je pro všechny, kteří mají za sebou alespoň jeden trimestr kurzů (Úvod do swingových tanců) nebo znají základní kroky (triple step, groove walk, výměny apod.). Na lekcích se pořádně vytancuješ a naučíš nové zábavné figury, důraz budeme klást také na techniky důležité pro pohodlné tančení. Řekneme si, co je to muzikalita, a jak s ní při tanci naložit. Prozradíme si taky, jak to funguje na tančírnách, festivalech a obecně ve swingovém světě. tančíš alespoň 2 měsíce
BEGINNERS/INTERMEDIATE (B/I) Už tancuješ nějaký ten měsíc, cítíš se pohodlně v triple stepech, groove walku a kick stepech, chodíš na tančírny a dokážeš si užít tanec? Toto je kurz pro tebe! Na lekcích více pronikneme do tajů lead & follow, budeme se více zabývat tancem po technické stránce, přidáme trochu solo jazzu, naučíme se základy Charlestonu a mrkneme na oblíbenou figuru – swingout a jeho variace. Už jsi měl kurz swingoutů? Nevadí! Základů swingoutu není nikdy dost a naopak je doporučováno projít si tím několikrát. tančíš alespoň 1 rok
INTERMEDIATE (I) Kurz určený těm, kteří prošli alespoň dva trimestry kurzu B/I nebo těm, kteří umí swingout, Charlestonové variace a cítí se pohodlně ve střídání základních rytmů (groove walks, kick step, triple steps) a tanec na rychlejší tempo 180BPM není problém. V tomto kurzu budeme prohlubovat naše taneční znalosti, čeká nás více swingoutů, Charlestonů a nových parádiček. Hlouběji pronikneme i do tajů muzikality. Tento kurz doporučujeme projít několikrát, metodika je vymyšlená tak, že se rozhodně nudit nebudete. tančíš alespoň 2 roky
INTERMEDIATE/ADVANCED (I/A) Víc než figury tě zajímá podstata tance a kvalita pohybu? V tomto kurzu bude kladen důraz na muzikalitu a rozvoj individuálního stylu každého tanečníka a tanečnice. Předpokládáme znalost základní swingové muzikality, tanec na rychlejší hudbu (190-200BPM), Charlestonové figury (Hand to Hand, tandem,…). Od studentů této úrovně očekáváme také hlubší zájem o Lindy Hop a swingovou kulturu, proto na lekcích budeme lpět na osvojení si probíraného materiálu. Znalost dalších swingových tanců výhodou. Těšit se můžeš i na rozvíjení sólového projevu. tančíš více jak 3 roky
ADVANCED (A) Kurz je určen všem, kteří bez problému zvládají látku předchozích kurzů a mají zájem se Lindy Hopu věnovat důkladněji. Na lekcích očekáváme větší zapojení studentů, práci ve skupinách a vlastní iniciativu. Budeme pracovat na sole, rutinách, improvizaci a na práci s naším tělem. Těšte se mmj. na náhled do hudební teorie a historie. Umíš obě role. Předpokládáme znalost základních swingových routine (Shim Sham, Big Apple, Tranky Doo, First Stop), swingouty na rychlejší hudbu ti nedělají problém (200BPM) stejně jako charleston? Jezdíš na festivaly nebo zahraniční workshopy, znáš jména jako Johnny Hodges, Fletcher Henderson, Earl Hines, Leon James, Al Minns, Norma Miller, Jewel McGowan? tančíš více jak 5 let

Balboa

 

BEGINNERS (B) Úvodní kurz balboy je pro každého, kdo tento tanec chce zkusit nebo si zopakovat základy. Není třeba mít žádné taneční zkušenosti, i když základy Lindy Hopu nebo jiného tance se hodí. Během tohoto kurzu se naučíme typické prvky balboy, základní figury a specifické znaky pro lead a follow.  
INTERMEDIATE (I) Tento kurz je pro tanečníky, kteří už prošli úvodním kurzem a jsou schopní si zatančit balbou v decentním tempu (asi do 200 bpm). Očekáváme, že znají základní figury jako lollies, swivels a toss-out, a chtějí se naučit více. Budeme se věnovat jak balboové technice, tak variacím a muzikalitě.  
ADVANCED (A) Pokročilá balboa je pro balboisty, kteří se cítí v balboe jistě, dokáží tančit i na vyšší tempa (kolem 230 bpm) a figury mají v malíčku. S nimi se zaměříme na různé stylingy, příchutě a parádičky. Budeme hledat osobní a osobitý styl a vůbec se pokusíme jejich balbou posunout za známé hranice.  

Collegiate Shag

 

BEGINNERS (B)
INTERMEDIATE (I) Pokud pohodlně zvládáš základní krok a většinu figur ve středně rychlém tempu (200 bpm a výše), přihlas se do tohoto kurzu. Tanec  budeme dále rozvíjet o náročnější figury a variace, zrychlovat a také detailněji probírat shagovou muzikalitu.
ADVANCED (A) Pravidelně navštěvuješ fast feet tančírny a nemáš problém zatančit si i na rychlá tempa (230 bpm a výše). Lekce budou zaměřeny na náročnější figury a jejich variace, práci s rytmem a muzikalitou a složitější footworky. Třešničkou na dortu budou jednoduché, ale efektní airstepy.

Blues

 

BEGINNERS (B)

Kurz je určen všem, kteří s blues teprve chtějí začít, absolvovali pár lekcí nebo tasterů a chtěli by si zlepšit základy, ale naučit se něco nového. Protože základem pro jakýkoliv pohyb v blues je především reakce tanečníka na hudbu, ať už sólo či s tanečním partnerem, bude náplní kurzu seznámení se s různými hudebními styly v blues a možnostmi, jak na ně tančit a jaké figury a pohyby využívat. Projdeme bluesovou historií hudební (Chicago, Mississippi delta, New Orleans, Memphis atd.) a naučíme se taneční styly a prvky, které na hudbu budeme využívat (struttin´, juking, ballrooming, slow drag, shuffles).

Do kurzu se určitě mohou přihlásit pokročilejší tanečníci i nováčci.

 
INTERMEDIATE (I)

Navazuje na beginners, ale absolvování není nutné (je vhodné se poradit s lektory). V kurzu rozšíříme portfolio figur a prvků, zapracujeme na follow/lead, komunikaci v páru, naučíme se sebejistěji protančit, propojovat různé figury a variace a zapojit plynule do tance. Zapracujeme na využití celého těla, procvičíme a rozšíříme možnosti ve footworku. Budeme společně vymýšlet různá komba a krátké choreografie.

 

Speciální kurzy

 

SOLO JAZZ (in English)
The solo class will work on the basics of various jazz steps, discuss cultural history and importance, as well as provide challenges for more experienced dancers!
ALL levels of dancers are welcome! There will be times in class where certain steps or movements will be taught for those who are new to the information, and secondary, more challenging steps/movement will be given as an option for those who are more experienced. In both cases, the steps/movement will work for the class, allowing exploration and room to grow!
The class will also challenge all dancers – of all levels – to learn and explore new movement, and find their own ‚dance voice‘. This class can absolutely help to improve your partner dancing as well!

AIRSTEPY 1

(6-ti týdenní kurz)

Délka kurzu 6 týdnů!

 V kurzu se budeme učit základy taneční akrobacie s důrazem na techniku a connection s partnerem, abyste byli schopni naučené airstepy použít v tanci. Kurz půjde od základů, ale určitě bude užitečný i těm, kteří u nás airstepy absolvovali dříve. Minimální úroveň tanečníků: absolvované alespoň kurzy Beginners. 

 

Důležité – Na kurz je nutné přihlásit se s partnerem, se kterým absolvujete celý kurz. Ideální je, pokud jste na sebe tanečně zvyklí a partnerovi důvěřujete. Během lekcí partnery nestřídáme. Berte v potaz, že vedlejším produktem trénování airstepů můžou být drobné odřeniny a modřiny. Vzhledem k povaze kurzu nedoporučujeme hledat náhradu za partnera, který se nebude moct zúčastnit některé z lekcí.

Ceny kurzů

Cena za 1 osobu a slevy:

 • za 1 kurz: 2300 Kč
 • za 2 a více kurzů: sleva 10 % z celkové ceny
 • studentská sleva: 15 % (slevy se sčítají)

Platba

Platební údaje přijdou e-mailem TÝDEN PŘED ZAČÁTKEM KURZŮ AŽ PO UZAVŘENÍ REGISTRACÍ. Platbu prosím proveď před zahájením kurzů.

 • Bankovním převodem na účet 2600686754/2010 (VS najdeš v platebním mailu)
 • QR kódem (vygenerovaný v platebním mailu)

Covid sekce a storno podmínek

 • Zameškané lekce si lze NAHRADIT v jiných kurzech (ideálně stejný level nebo solo), ale pouze během daného semestru.

 • V případě zásahu vyšší moci (Covid apod.) budeme postupovat dle našich aktuálních možností a dle vládních opatření.

 • Pokud se nebudeme moct potkávat osobně, přejdeme do online výuky.
 • Peníze nevracíme, ale v krajních případech lze převést na kredity, které využijete v další vlně.
 • Prosím řiďme se heslem: ,,Není mi dobře, nejdu na lekci“

Rozvrh – březen/červen 2023

Pondělí
Kafka 4. patro
LH - Beginners 17:30 - 18:40 Kuba & Pája
LH - Beginners 18:50 - 20:00 Standa & Adél
Úterý
Kafka 4. patro
LH - Beginners 17:30 - 18:40 Ľubo & Míša Š.
LH - Int/Adv in English 18:50 - 20:00 Victor & Pavli
LH - Intermediate in English 20:10 - 21:20 Victor & Pavli
Kafka 3. patro
LH - Newbies Úvod do swingových tanců 18:50 - 20:00 Ľubo & Maťo
Středa
Kafka 4. patro
BALBOA - beginners 17:30 - 18:40 Jarin & Alenka
LH - Intermediate in English 18:50 - 20:00 Victor & Blaženka
LH - Beg./Int. EN 20:10 - 21:20 Victor & Blaženka
Kafka 3. patro
AIRSTEPY 1 Základy akrobacie (6 týdnů) 17:30 - 18:40 Kuba & Soňa
LH - Beginners 18:50 - 20:00 Maťo & Jana G.
Čtvrtek
Kafka 4. patro
BALBOA - Beg/Int 17:30 - 18:40 Mara & Míša Š.
LH - Beg/Int 18:50 - 20:00 Mara & Danka
SHAG - Beginners NAVAZUJÍCÍ KURZ 20:10 - 21:20 Standa & Danka
Kafka 3. patro
SHAG - Intermediate 17:30 - 18:40 Filip & Alenka
SOLO in English 18:50 - 20:00 Victor
BLUES - Intermediate in English 20:10 - 21:20 Victor & Pája
Registrace je uzavřena. Pokud máš nějaký dotaz, tak prosím napiš na pilot@swingwings.cz

Pondělí

Kafka 4. patro

 • LH - Beginners Učitelé: Kuba & Pája 17:30 - 18:40
 • LH - Beginners Učitelé: Standa & Adél 18:50 - 20:00

Úterý

Kafka 4. patro

 • LH - Beginners Učitelé: Ľubo & Míša Š. 17:30 - 18:40
 • LH - Int/Adv in English Učitelé: Victor & Pavli 18:50 - 20:00
 • LH - Intermediate in English Učitelé: Victor & Pavli 20:10 - 21:20

Kafka 3. patro

 • LH - Newbies Úvod do swingových tanců Učitelé: Ľubo & Maťo 18:50 - 20:00

Středa

Kafka 4. patro

 • BALBOA - beginners Učitelé: Jarin & Alenka 17:30 - 18:40
 • LH - Intermediate in English Učitelé: Victor & Blaženka 18:50 - 20:00
 • LH - Beg./Int. EN Učitelé: Victor & Blaženka 20:10 - 21:20

Kafka 3. patro

 • AIRSTEPY 1 Základy akrobacie (6 týdnů) Učitelé: Kuba & Soňa 17:30 - 18:40
 • LH - Beginners Učitelé: Maťo & Jana G. 18:50 - 20:00

Čtvrtek

Kafka 4. patro

 • BALBOA - Beg/Int Učitelé: Mara & Míša Š. 17:30 - 18:40
 • LH - Beg/Int Učitelé: Mara & Danka 18:50 - 20:00
 • SHAG - Beginners NAVAZUJÍCÍ KURZ Učitelé: Standa & Danka 20:10 - 21:20

Kafka 3. patro

 • SHAG - Intermediate Učitelé: Filip & Alenka 17:30 - 18:40
 • SOLO in English Teacher: Victor 18:50 - 20:00
 • BLUES - Intermediate in English Učitelé: Victor & Pája 20:10 - 21:20

REGISTRACE

Často kladené dotazy

Musím se hlásit v páru?

Pokud máš tu možnost, hlas se do kurzů s partnerem*partnerkou (neplatí pro sólo kurzy). Ti, co se přihlásí bez partnera*ky  jsou automaticky řazeni na „seznam čekajícich“, a musí počkat, jestli se přihlásí také někdo bez parťáka. Na hledání partnerů do kurzu doporučujeme facebookovou skupinu „Hledám tanečního partnera/partnerku – SWING WINGS.

Musíme na lekcích střídat partnery?

Ano. Střídání partnerů při tanci je něco, co vychází z podstaty swingového tance. Je to totiž tanec společenský. Ale můžeš si domluvit soukromou lekci, kde partnery střídat nemusíš.

Jaký je rozdíl mezi Swingem, Lindy Hopem a Charlestonem?

U nás ve Swing Wings učíme hlavně Lindy Hop. Ale swingových tanců je víc. Swing je jazzový hudební styl, který se utvářel od konce 20. let 20. století. Charleston se tančil na ragtime jazz (předchůdce swingu). První zmínky o Charlestonu pocházejí z období kolem roku 1903. Lindy Hop (zkráceně pak Lindy) je tanec, založený na populárním Charlestonu, vyvinul se v Harlemu v New Yorku v pozdních 20. a raných 30. letech 20. století a tancoval se na tehdejší jazzovou a swingovou hudbu. Je často popisován jako „ten“ swingový tanec. Jestli se chceš o historii swingových tanců dozvědet víc, podívej se na stránku: Co je swing? Swingaři často tančí i další tance: Balboa, Shag, Blues nebo Solo Jazz.

Co si na kurz obléct a obout?

Obléct si můžeš, co chceš. Lekce není trénink, tzn. není potřeba sportovního vybavení. Nemusíš ale přijít ani v kravatě a motýlku. Hlavně, aby ti bylo pohodlně! (rifle, tričko, košile, legíny, sukýnka,..) Nejvhodnější obuv jsou měkké plátěné tenisky (spousta holek tančí např. v plátěných teniskách). Pánům doporučujeme také měkké tenisky a nebo pohodlné polobotky. Prosíme ale OBUV S ČISTOU PODRÁŽKOU!

Bude mně kurz stát méně, když dopředu vím, že budu chybět?

V případě, že vynecháš lekci, můžeš se s lektory domluvit na náhradě na jiné lekci stejného levelu nebo na solo kurzu. Peníze za absenci bohužel nevracíme.

Můžu se přihlásit do už probíhajícího kurzu?

V krajních případech je to možné v prvním týdnu nové vlny – neváhej napsat pilotovi (pilot@swingwings.cz) a zeptat se. Kapacita není nafukovací, ale občas nám někdo odpadne.
 
 

Co znamená leader a follower?

Leader je ten v páru, který vede. Follower ten, který následuje. Standartní role je leader = partner, follower = partnerka, ale často i partnerky zkouší vést a partneři následovat. Tanec tvoří a vzájemně se inspirují oba tanečníci v páru zároveň. Snažíme se vždy, aby byl počet leaderů a followerů v lekci vyrovnaný, proto oceňujeme registraci v páru.

Je lepší být nejlepší tanečník v nižším levelu, než nejhorší ve vyšším levelu. Není na škodu si některý kurz zopakovat, trénink dělá mistra!

Opravdu není kam spěchat. Tančení není o tom dostat se do nejvyššího levelu, ale o tom, co nejvíce na sobě makat! 🙂

Z edice: Rady zkušenějších