Taneční kurzy

Tak jako samotné tančení, nás baví swingové tance i učit. Rádi říkáme, že zvládneme ohoblovat každé dřevo. Důkazem toho je fakt, že většina našich lektorů začínala ve Swing Wings ješte jako studenti :). U swingu nezáleží na věku (podívejte se třeba na 90 letou Jean Veloz), talentu ani tanečních zkušenostech. Jediné co musí fungovat, je radost z hudby a chuť se na ni vyřádit, no a chtít se trošku hýbat.
Neustále se snažíme na sobě makat, protože věříme, že vždy je co zlepšovat. Dělá nám náramnou radost, že se svými rychle se zlepšujícími studenty rosteme i my – Swing Wings. ❤

Základní info o kurzech

Co znamená jeden kurz?

Jeden taneční kurz trvá 6 týdnů = 6 lekcí o délce 70 minut – jedna lekce týdně. Je však možné navštěvovat více kurzů zároveň.

Jak je to s tanečním partnerem?

Na kurzy se můžete registrovat se svým partnerem. V tom případě je ale potřeba, aby registrační formulář vyplnili oba! Na všech lekcích se však partneři střídají a výjimky neudělujeme. Není se však čeho bát, poznáš nové lidi, ale hlavně… je to zábava! Pokud partnera nemáš, nevadí. Zaregistruj se sám a systém tě spáruje s prvním volným partnerem.

Jak často kurzy probíhají?

Nové kurzy probíhají každých 6-7 týdnů od září do června. Kdy začíná nejbližší vlna kurzů můžeš zjistit na stránce Registrace na kurzy.
Pozor, lekce probíhají i ve státní svátky.

Kde kurzy probíhají?

Všechny kurzy probíhají ve Studiu Kafka, které se nachází ve Franz Kafka špitálu (Koliště 43) ve 3. a 4. patře.

Jak se přihlásím na kurz?

Registrace na kurzy se otevírá zhruba dva týdny před začátkem vlny. Aktuální termíny a registrační formulář naleznete na stránce Registrace na kurzy.

Často kladené dotazy

Musím se hlásit v páru?

Pokud máte možnost, hlaste se do kurzů s partnerem (neplatí pro solo kurzy). Ti, co se přihlásí bez partnera jsou automaticky řazeni na „seznam čekajícich“, a musí počkat, jestli se přihlásí také někdo bez parťáka. Na hledání partnerů do kurzu doporučujeme facebookovou skupinu „Hledám tanečního partnera/partnerku – SWING WINGS.

Jaký je rozdíl mezi Swingem, Lindy Hopem a Charlestonem?

U nás ve Swing Wings učíme hlavně Lindy Hop. Ale swingových tanců je víc. Swing je jazzový hubební styl, který se utvářel od konce 20. let 20. století a v němž došlo k širšímu uplatnění jazzu jako populární taneční hudby a k míšení černošských a bělošských prvků. Tvoří přechod od tradičního (historického) k modernímu jazzu. Charleston se tančil na ragtime jazz (předchůdce swingu). První zmínky o charlestonu pocházejí z období kolem roku 1903. Charleston byl představen na harlemských jevištích v roce 1913. Lindy hop (zkráceně pak Lindy) je tanec, založený na populárním charlestonu a pojmenovaný podle přeletu atlantiku Charlesem Lindberghem v roce 1927. Tanec se vyvinul v Harlemu v New Yorku v pozdních 20. a raných 30. letech 20. století a tancoval se na tehdejší jazzovou a swingovou hudbu. Lindy byl směsicí mnoha tanců s výrazným vlivem jazzu, stepu, breakaway a charlestonu. Je často popisován jako ten swingový tanec. Jestli se chceš o historii swingových tancu dozvědet víc, podívej se na stránku: Co je swing? Swingaři často tančí i další tance:

  • Balboa, Shag nebo Solo Jazz (učíme i u nás, yay!)
  • Boogie Woogie a Blues. Na tyto tance nemáme pravidelné kurzy, ale čas od času pořádáme workshop.

Co si na kurz obléct a obout?

Obléct si můžete co chcete. Lekce není trénink, tzn. není potřeba sportovního vybavení. Nemusíte ale přijít ani v kravatě a motýlku. Hlavně aby vám bylo pohodlně! (Rifle, tričko, košile, legíny, sukýnka,..) Nejvhodnější obuv jsou měkké plátěné tenisky (spousta holek tančí např. v bílých teniskách z HM). Pánům doporučujeme také měkké tenisky a nebo pohodlné polobotky. Prosíme ale OBUV S ČISTOU PODRÁŽKOU!

Musíme na lekcích střídat partnery?

Ano. Střídání partnerů při tanci je něco, co pochází z podstaty swingového tance. Je to totiž tanec společenský. Ale můžete si domluvit soukromou lekci, kde partnery střídat nemusíte.

Bude mně kurz stát méně, když dopředu vím, že budu chybět?

V případě, že vynecháte lekci, můžete se s lektory domluvit na náhradě na jiné lekci, pokud mají místo. Peníze za absenci bohužel nevracíme.

Můžu se přihlásit do už probíhajícího kurzu?

V prvních dvou týdnech nové vlny je to možné – neváhejte napsat pilotovi (pilot@swingwings.cz) a zeptat se. Kapacita není nafukovací, ale občas nám někdo odpadne.
 
 

Ceny kurzů

Cena 1 kurzu pro 1 osobu je 950 Kč.

Kurzy jsou rozdělené do dvou kategorií (označení najdeš v rozvrhu i v registračním formuláři):

  1. Základní (*Z)
  2. Extra (*E)

Čím víc tančíš, tím méně platíš!

Kurzy v rámci jedné kategorie se dají kombinovat.

  • 1 kurz pro 1 osobu = 950 Kč
  • 2 kurzy pro 1 osobu ze stejné kategorie = 1550 Kč
  • 3 kurzy pro 1 osobu ze stejné kategorie = 1900 Kč

* slevy se nedají kombinovat napříč kategoriemi. Tzn. například za 3 kurzy, 2 základní a 1 extra, zaplatíš 2500 Kč (1550 + 950). Na kategorii International se nevztahují žádné slevy. 

POKYNY K PLATBĚ KURZŮ

Zaplatit kurzy můžeš dvojím způsobem:

  • V hotovosti na recepci ve studiu v prvních dvou týdnech kurzu ( Franz Kafka špitál, 4. patro)
  • Bankovním převodem na účet 2600686754/2010 (platební údaje přijdou emailem)

Jaký kurz si mám vybrat?

Jsem začátečník

Pokud jsi začátečník, začni s Lindy Hop 1, kde se naučíš úplné základy swingu, vnímání hudby a jak si užít tančírnu.

Lindy 1 mám za sebou, co dál?

Jakmile projdeš kurz Lindy Hop 1, můžeš do Lindy Hop 2.

V našem rozvrhu najdeš více tanců v několika levelech. V rámci jednoho levelu Lindy Hop je také vícero témat. Je třeba zvládnout všechny témata z daného levelu, než se budeš registrovat do levelu vyššího.

Je jedno, v jakém pořadí projdeš jednotlivé témata v daném levelu, než půjdeš do levelu dalšího.

Jiné tance než Lindy Hop

Kromě Lindy Hopu učíme také další swingové tance, např. Charleston, Balboa, Solo nebo Shag. Pokud máš za sebou Lindy 2, neváhej vyzkoušet také něco nového – třeba Solo nebo Balboa. Shag a Charleston jsou trošku rychlejší tance, proto je doporučujeme až po vychození kurzu Lindy 3, který tě připraví i na rychlejší tancování.

Chci do Lindy Hop 5

Osvědčily se nám mini auditions – Poté, co máš za sebou několik kurzů Lindy Hop 4 a než se zaregistruješ do Lindy Hop 5, domluv se s Jančou, ona si s tebou zatančí a řekne ti, jestli už je Lindy Hop 5 pro tebe, nebo ti doporučí, který kurz by ti sedl nejvíc.

Je lepší být nejlepší tanečník v nižším levelu, než nejhorší ve vyšším levelu. Není na škodu si některý kurz zopakovat, trénink dělá mistra!

Opravdu není kam spěchat. Tančení není o tom dostat se do nejvyššího levelu, ale o tom, co nejvíce na sobě makat! 🙂

Z edice: Rady zkušenějších